dr Henryk Ró¿añski
Balsam Szostakowskiego (vinilin, vinylinum, polyvinox) pod wzglêdem chemicznym jest eterem poliwinylobutylowym. Ma postaæ gêstej masy, barwy lekko z³otawej, o charakterystycznym, nieco spirytusowo-eterowym zapachu. £atwo przylega do skóry. Nie rozpuszcza siê w wodzie, jest jednak rozpuszczalny w innych eterach, niektórych wêglowodorach i t³uszczach. W 1939 roku otrzyma³ go przez syntezê Michai³ Fiodorowicz Szostakowski (1905–1983), chemik specjalizuj±cy siê w zwi±zkach winylowych, organicznych krzemu i o³owiu oraz acetylenu. Dziêki swym badaniom prof. Szostakowski przyczyni³ siê do powstania pokrewnego zwi±zku poliwinylopirolidonu, wykorzystywanego jako sztuczne osocze krwi.
Balsam Szostakowskiego zosta³ wprowadzony do lecznictwa w latach czterdziestych XX wieku, pocz±tkowo na terenie Zwi±zku Radzieckiego. Odegra³ du¿± rolê w terapii odmro¿eñ, oparzeñ oraz ran wojennych. Leczenie w latach czterdziestych by³o szczególnie trudne z powodu wojny i zniszczonego przemys³u farmaceutycznego. Czasy antybiotyków dopiero siê rozpoczyna³y, a sulfonamidy by³y bardzo trudno dostêpne. Medycyna potrzebowa³a wówczas leków prostych i tanich oraz skutecznych i ³atwo stosowanych. Balsam Szostakowskiego do takich w³a¶nie nale¿a³. Powsta³o wówczas szereg leków recepturowych, zawieraj±cych vinylinum.
W Polsce popularno¶æ balsamu Szostakowskiego zaczê³a siê w latach sze¶ædziesi±tych. Po wpisaniu go do Urzêdowego Spisu Leków by³ dostêpny w aptekach bez recepty. Oficjalnie nale¿a³ do grupy ¶rodków dermatologicznych przeciwzapalnych (antiphlogisticum). Chorzy z powodzeniem stosowali balsam w samoleczeniu, zw³aszcza gdy standardowe metody terapii zawodzi³y. Równie¿ lekarze doceniali jego pozytywne dzia³anie, szczególnie w przypadkach trudno goj±cych siê owrzodzeñ ¿ylakowatych, skórnych zmian cukrzycowych, oparzeñ oraz ran po zabiegach chirurgicznych.
Ca³y artyku³ mo¿esz odnale¼æ w czasopi¶mie. Zapraszamy do prenumeraty.
|