Pierwszy polecany artyku³ to polskie opracowanie opublikowanej na ³amach „The Journal of Hospital Infection” publikacji pt.: Rola higieny r±k w zapobieganiu zaka¿eniom szpitalnym. Jest to praca Profesorów Didiera Pitteta i B. Allegranzi, twórców ¦wiatowego Sojuszu na rzecz Bezpieczeñstwa Pacjenta powsta³ego w ramach dzia³alno¶ci WHO.
W rozdziale „Zaka¿enia wirusowe” publikujemy dwa, jak¿e wa¿ne artyku³y. Pierwszy dotycz±cy mo¿liwo¶ci stosowania nowego dwusk³adnikowego leku, przeznaczonego do samodzielnego stosowania (bez konieczno¶ci stosowania interferonu alfa, obci±¿onego wieloma dzia³aniami ubocznymi) u pacjentów zaka¿onych genotypem 1, 3 i 4 HCV.
Drugi artyku³ to omówienie cech wirusa Zika, przedstawienie obrazu klinicznego schorzenia i jego powik³ania, mo¿liwo¶ci przeniesienia tego wirusa, diagnostykê oraz sposoby zapobiegania zaka¿eniom. Warto zapoznaæ siê z t± publikacjê, chocia¿by dlatego ¿e w lutym tego roku WHO og³osi³a potencjalny zwi±zek miêdzy zachorowaniem powodowanym przez tego wirusa (u kobiet w ci±¿y) a ma³og³owiem u noworodków oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi.
W rozdziale „Bezpieczny szpital” Pani mgr Katarzyna Skibiñska z Dzia³u Epidemiologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przedstawi³a w swoim artykule pt: „Ocena ryzyka zaka¿enia przy przyjêciu do szpitala – ewaluacja procesu”, narzêdzie badawcze pozwalaj±ce na oszacowanie poziomu dopuszczalnego ryzyka zagro¿eñ zwi±zanych z udzielaniem ¶wiadczeñ zdrowotnych i mo¿liwo¶æ opracowania odpowiednich procedur i algorytmów postêpowania zwiêkszaj±cych bezpieczeñstwo epidemiologiczne w szpitalu. Drugi artyku³ to omówienie badañ ankietowych dotycz±cych wiedzy personelu medycznego na temat ekspozycji zawodowej. Jak wynika z tych badañ zdecydowana wiêkszo¶æ ankietowanych ma wiedzê na temat postêpowania poekspozycyjnego, tym niemniej sam system pracy (brak czasu, stres, krótki sta¿ pracy) ma istotny wp³yw na powstawanie przypadkowych zak³uæ.
W ostatnim dziale „Laboratorium mikrobiologiczne” Pani dr med. Agnieszka Wo¼niak-Kosek z Centrum Reagowania Epidemiologicznego Si³ Zbrojnych RP w Warszawie przedstawia sposoby ochrony zdrowia i ¿ycia pracowników laboratoriów mikrobiologicznych w zale¿no¶ci od stopnia zagro¿enia dla cz³owieka i badanych mikroorganizmów.
Oczywi¶cie omówi³am tylko kilka wybranych publikacji, ale polecam Pañstwu wszystkie prezentowane artyku³y.
W dniach 15–17 czerwca w Krakowie odby³o siê spotkanie naukowe w ramach XXIII Zjazdu PTZS. Sprawozdanie ilustrowane fotografiami wyk³adowców i uczestników tego wydarzenia zamie¶cimy w kolejnym numerze czasopisma.
Poniewa¿ zbli¿aj± siê wakacje wszystkim Czytelnikom ¿yczê wypoczynku, interesuj±cych podró¿y i wspania³ej pogody.
prof. dr hab. med. Ma³gorzata Bulanda
redaktor naczelny
|