zakazenia.org.pl

  

 
3/2016 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
Czy czyta³ Pan/Pani najnowszy numer Zaka¿eñ?
Poka¿ wyniki
 

 

suplement jabÅ‚kowski  

 

 
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
 

 

 
 
 
 
1/2016


Szanowni Pañstwo,




W kolejnym, ju¿ 20 roku istnienia „Zaka¿eñ” przekazujemy pierwszy tegoroczny numer naszego czasopisma, znajd± w nim Pañstwo kilka ciekawych artyku³ów.

Na wstêpie chcia³abym bardzo serdecznie podziêkowaæ Pañstwu recenzentom, którzy po¶wiêcili swój czas na bezinteresowne recenzowanie artyku³ów zamieszczonych w czasopi¶mie w ubieg³ym roku.

Tym razem szczególnie polecam artyku³y zamieszczone w dziale „Klinika zaka¿eñ”, ale oczywi¶cie i w innych dzia³ach ka¿dy znajdzie co¶ interesuj±cego. Na wyró¿nienie zas³uguj±, moim zdaniem, niektóre z nich.

I tak w dziale „Sterylizacja i dezynfekcja” Pan dr med. Patryk Tarka z Zak³adu Medycyny Zachowawczej i Higieny WUM przedstawia najistotniejsze zasady postêpowania, ze szczególnym uwypukleniem profilaktyki ¶rodowiskowej, w przypadkach ciê¿kiej inwazyjnej choroby grzybiczej wywo³ywanej przez Aspergillus niger, a charakteryzuj±cej siê wysok± ¶miertelno¶ci±, zw³aszcza w grupie chorych w immunosupresji.

Powierzchnie dotykowe w ¶rodowisku szpitalnym, mimo prawid³owej higieny szpitalnej, mog± stanowiæ rezerwuar drobnoustrojów chorobotwórczych, które ³atwo s± przenoszone drog± kontaktow± miêdzy chorymi i personelem. Przeciwdrobnoustrojowe dzia³anie miedzi Cu++ i jej stopów by³o przedmiotem licznych badañ prowadzonych zarówno in vitro w warunkach laboratoryjnych (mierzono wówczas prze¿ywalno¶æ wybranych gatunków bakterii i niektórych wirusów na p³ytkach badawczych), jak i w warunkach klinicznych (oceniano wp³yw zastosowania miedziowych powierzchni dotykowych na wspó³czynnik zachorowalno¶ci na zaka¿enia szpitalne). W tym zeszycie „Zaka¿eñ” w dziale „Bezpieczny szpital” jest publikowana pierwsza czê¶æ artyku³u amerykañskich i angielskich naukowców, dotycz±ca badañ laboratoryjnych, w tym wp³ywu miedzi na wybrane drobnoustroje. Drug± czê¶æ zaprezentujemy Pañstwu w nastêpnym numerze czasopisma.

W dziale „Klinika zaka¿eñ” znajduj± siê trzy bardzo interesuj±ce, jak wspomnia³am na wstêpie, artyku³y. Pierwszy z nich, autorstwa Pani prof. Marii Szewczyk z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii, Poradni Leczenia Ran Przewlek³ych, Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, porusza jak¿e czêsto pomijany problem ¿ywienia chorych, w tym przypadku pacjentów z ran± przewlek³±. Leczenie ¿ywieniowe zawsze musi byæ dostosowane do stanu ogólnego chorego, zbilansowane, czêsto z suplementacj± i stanowiæ integraln± czê¶æ leczenia ogólnego. Drugi artyku³ to praca mojego zespo³u z Katedry Mikrobiologii UJ CM. Coraz czêstsza bezradno¶æ lekarzy lecz±cych chorych z zaka¿eniami, wywo³anymi przez wielooporne szczepy bakterii, zmusza do podejmowania badañ na temat alternatywnych metod leczenia i w³a¶nie tak± metod±, opisan± w artykule, jest terapia fagowa. Trzeci artyku³ to praca przegl±dowa opisuj±ca stosunkowo rzadko wystêpuj±c± w Polsce chorobê o etiologii wirusowej – w¶ciekliznê.

Kontynuacj± tematyczn± (w dziale „Immunologia zaka¿eñ”) jest artyku³ Pana dr. med. Rafa³a Krygiera. Autor przedstawia ocenê sytuacji epidemiologicznej w¶cieklizny w jednym z regionów województwa wielkopolskiego. Mimo ¿e od d³u¿szego czasu nie zarejestrowano tam w¶cieklizny, nadal utrzymuje siê stabilna liczba szczepieñ poekspozycyjnych, g³ównie ze wzglêdu na brak informacji o k±saj±cych zwierzêtach.

Na zakoñczenie chcia³abym przypomnieæ Pañstwu o tegorocznym, kolejnym zje¼dzie Polskiego Towarzystwa Zaka¿eñ Szpitalnych. Odbêdzie siê on w Krakowie w dniach od 15 do 17 czerwca 2016 roku (szczegó³y zawiera komunikat zamieszczony w tym numerze). Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników „Zaka¿eñ” do wziêcia udzia³u w tym spotkaniu naukowym.


prof. dr hab. med. Ma³gorzata Bulanda

redaktor naczelny



 
 
 

 

 

 
Sitemap