zakazenia.org.pl

  

 
3/2016 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
Czy czyta³ Pan/Pani najnowszy numer Zaka¿eñ?
Poka¿ wyniki
 

 

suplement jabÅ‚kowski  

 

 
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
 

 

 
 
 
 
6/2012


Dekontaminacja pomieszczeñ i wyposa¿enia medycznego z u¿yciem metod dezynfekcji fumigacyjnych – przegl±d pi¶miennictwa



Patryk Tarka

Decontamination of facilities and medical equipment using the fumigation disinfection method - References review

Streszczenie

Systemy dezynfekcji fumigacyjnych s± dostêpne w Polsce od d³u¿szego czasu. Ró¿ni± siê zarówno sk³adem preparatów u¿ywanych podczas procesu dezynfekcji, jak i technologi± generowania mg³y lub gazu. Poniewa¿ nie ma normy europejskiej w zakresie badania aktywno¶ci takich procesów, nasuwa siê pytanie o skuteczno¶æ tych systemów. W artykule dokonano przegl±du pi¶miennictwa zagranicznego dotycz±cego tego zagadnienia.

Summary

The fumigation disinfection system is used for a long period of time on the medical market in Poland. It differs in the composition of the preparations used in this process, as well as in the technology of mist and gas generation. Hence there is no European standard of such a research activity processes, the question should be raised on how effective those systems are. The review article is the compiled summary of foreign references on that subject.

Dekontaminacja metodami klasycznymi w placówkach medycznych - skuteczno¶æ

Jako¶æ czyszczenia i dezynfekcji powierzchni metodami klasycznymi w placówkach medycznych nie jest dostateczna. Problem efektywno¶ci procedur dekontaminacyjnych dotyczy nie tylko szpitali w Polsce. Carling i wsp. [1] badali skuteczno¶æ procedur mycia i czyszczenia w szpitalach w Stanach Zjednoczonych. Na ró¿ne powierzchnie szpitalne nanoszono barwnik fluorescencyjny, niewidoczny go³ym okiem, natomiast ¶wiec±cy w ¶wietle UV; by³ on usuwany przez dok³adne mycie. Stwierdzono powa¿ne b³êdy w czyszczeniu powierzchni: klamki do drzwi by³y czyste ¶rednio w 29,9%, baseny w 25%, telefony w 49,2%.

Podobnie wyniki uzyskali Lemmen i wsp. [2],

którzy badali wystêpowanie wielolekoopornych drobnoustrojów Gram(-), takich jak: Pseudomonas aeruginosa, Stenotrophomonas maltophilia, Acinetobacter baumannii; badacze ci wykryli je na powierzchniach respiratorów, pomp infuzyjnych, klamek. Badania Dentona i wsp. [3] wykaza³y korelacjê miêdzy liczb± pacjentów zaka¿onych szczepem

Acinetobacter spp. a czêsto¶ci± wykrywania tych szczepów w mikrobiologicznych badaniach ¶rodowiska szpitalnego. Gastmeier i wsp. [4] badali pokrewieñstwo i stopieñ ró¿norodno¶ci bakterii w próbkach klinicznych oraz ich zdolno¶æ do przetrwania w ¶rodowisku. Stwierdzili, ¿e im d³u¿ej dany szczep jest w stanie prze¿yæ w ¶rodowisku, tym czê¶ciej jest wykrywany jako czynnik powoduj±cy zaka¿enia u pacjentów, co wskazuje na ¶rodowisko szpitalne jako rezerwuar zjadliwych szczepów.

W placówkach medycznych powierzchnie tzw. dotykowe czêsto s± ska¿one drobnoustrojami i mog± uczestniczyæ w przenoszeniu zaka¿eñ krzy¿owych. Pojedynczy kontakt skóry r±k ze ska¿on± powierzchni± w ró¿nym stopniu przyczynia siê do przeniesienia czynnika zaka¼nego. Naj³atwiej s± przenoszone na skórê Escherichia coli,

Salmonella spp. i Staphylococcus aureus [5].

W badaniach do¶wiadczalnych z u¿yciem bakterii modelowych Gram(+) Micrococcus luteus wykazano przenoszenie organizmu modelowego z powierzchni na rêce, a nastêpnie do ust w wyniku kontaktu [5]. Inne badania pokazuj±, ¿e jest mo¿liwe przeniesienie norowirusów na piêæ dalszych powierzchni za po¶rednictwem r±k [6],

a tak¿e modelowego bakteriophaga φX174 z powierzchni na 14 innych osób [7].

Obecnie w Polsce i na ¶wiecie toczy siê dyskusja na temat dezynfekcji powierzchni [8, 9].

W odniesieniu do powierzchni, z którymi pacjent nie styka siê bezpo¶rednio, jest zalecane mycie z u¿yciem profesjonalnego detergentu [10]. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e podczas mycia drobnoustroje mog± zostaæ przeniesione na inne powierzchnie, a tylko zastosowanie chemicznego preparatu dezynfekcyjnego niszcz±cego drobnoustroje temu zapobiega [11]. French i wsp. [12] wykazali obecno¶æ szczepów Staphylococcus aureus opornych na metycylinê (MRSA) mimo mycia powierzchni; szczepy te zosta³y usuniête z pomieszczeñ dopiero po zastosowaniu dezynfekcji fumigacyjnej nadtlenkiem wodoru. Inna praca [13] dotyczy³a zmniejszenia ska¿enia mikrobiologicznego w pomieszczeniach przez dezynfekcjê preparatami zawieraj±cymi czwartorzêdowe zwi±zki amoniowe. W pomieszczeniach, w których przeprowadzono tak± dezynfekcjê, czêsto¶æ ska¿enia r±k drobnoustrojami by³a ni¿sza.

Nale¿y jednak podkre¶liæ, i¿ zastosowanie dezynfekcji nie gwarantuje ca³kowitej czysto¶ci mikrobiologicznej, nawet w odniesieniu do form wegetatywnych bakterii, które ³atwo ulegaj± zniszczeniu podczas dezynfekcji. Powodem jest wystêpowanie w szpitalach i laboratoriach ró¿nego sprzêtu, brak kompatybilno¶ci sprzêtu z preparatem dezynfekcyjnym lub wra¿liwo¶æ na wilgoæ. Inne przyczyny to niew³a¶ciwe wykonywanie obowi±zków przez personel sprz±taj±cy oraz b³êdy w technice dezynfekcyjnej, wynikaj±ce z obawy przed uszkodzeniem drogiej aparatury, co powoduje, ¿e niektóre jej elementy w ogóle nie s± dezynfekowane i mog± mieæ wp³yw na przenoszenie siê drobnoustrojów. W takiej sytuacji s± pomocne systemy dezynfekcji fumigacyjnej.

Systemy dezynfekcji fumigacyjnej w Polsce

W Polsce dezynfekcjê fumigacyjn± definiuje siê jako [14]:

  • opryskiwanie powierzchni z jednoczesnym odparowywaniem roztworu mikrobójczego (opryskiwacze przeno¶ne i jezdne);
  • rozpylanie w ¶rodowisku/pomieszczeniu roztworu biobójczego w postaci mg³y mokrej (rozpylacze przeno¶ne i jezdne);
  • zamg³awianie pomieszczeñ mg³± mikrozolow± i mg³± such± (atomizery, dyfuzory) -technologia tzw. suchej mg³y;
  • gazowanie - technologia tzw. suchego gazu.

W pi¶miennictwie miêdzynarodowym metody te okre¶la siê równie¿ jako bezdotykowe automatyczne systemy dezynfekcji pomieszczeñ ("non-touch" automated room disinfection systems - NTD) [15]. Do tych systemów zalicza siê tak¿e: ozonowanie, gazowanie dwutlenkiem chloru, na¶wietlanie promieniowaniem UV - C, lecz metod tych nie obejmuje tematyka artyku³u.

W Polsce s± dostêpne poni¿ej wymienione systemy dezynfekcji fumigacyjnej.

  • Dekontaminacja metod± zamg³awiania (metoda mokra). W tej metodzie najczê¶ciej jest stosowany nadtlenek wodoru w niskim stê¿eniu ok. 5%, niekiedy z dodatkiem zwi±zków srebra. W zagranicznej literaturze technika ta jest okre¶lana jako: dry-mist hydrogen peroxide (DMHP) lub aerosolized hydrogen peroxide (aHP). Na rynku istnieje kilka systemów opartych na tej technologii:

- Aerosept AF, Aerosept Compact 250 (Medilab);

- Automate (Sani System);

- Glosair ASP (Johnson & Johnson), dawniej Sterinis;

- Nocospray (Greenpol);

- Unik V1, Unik V2 (JTA);

- Sentinel (Anilab).

  • Dekontaminacja sucha, reprezentowana przez system vaporized hydrogen peroxide (VHP) (Tehand). W tym systemie zastosowano nadtlenek wodoru o stê¿eniu 35%.
  • Dekontaminacja sucha z minimaln± mikrokondensacj±, reprezentowana przez system hydrogen peroxide vapor (HPV) (Klaromed). Tu równie¿ zastosowano 35% H2O2).

Przebieg cykli dekontaminacji systemów (aHP) aerosolized hydrogen peroxide, (VHP) vaporized hydrogen peroxide, (HPV) hydrogen peroxide vapor

Waporyzowany nadtlenek wodoru (VHP - vaporized hydrogen peroxide) [16]:

System VHP zazwyczaj jest stosowany w formie zamkniêtego cyklu, podczas którego powietrze zostaje usuniête z pomieszczenia i poddane dekontaminacji. Strumieñ powietrza przep³ywa przez filtr HEPA (aby nie dopu¶ciæ do ska¿enia systemu), po czym przez katalizator rozk³adaj±cy nadtlenek wodoru na tlen i wodê. Nastêpnie powietrze jest odwilgacane na osuszaczu i przepuszczane przez waporyzator, gdzie 35-procentowy roztwór nadtlenku wodoru zostaje doprowadzony do postaci gazowej. Osuszone powietrze nios±ce waporyzown± postaæ nadtlenku wodoru jest ponownie wprowadzane do pomieszczenia.

Proces VHP podlega ¶cis³ej kontroli, tak aby wprowadzane do pomieszczenia powietrze zawieraj±ce nadtlenek wodoru by³o suche (stê¿enia wody i nadtlenku wodoru s± utrzymywane poni¿ej punktu kondesacji). U¿ycie suchego gazu gwarantuje równomiern± dystrybucjê w obrêbie pomieszczenia oraz du¿± kompatybilno¶æ materia³ow± [16].

Cykl VHP dzieli siê na cztery etapy [16]:

u odwilgocenie - z pomieszczenia jest usuwana wilgoæ; mniejsza wilgotno¶æ umo¿liwia utrzymanie wiêkszego stê¿enia nadtlenku wodoru w postaci gazowej;

u nasycenie - VHP jest gwa³townie wprowadzane do pomieszczenia, tak aby mo¿liwie szybko osi±gn±æ po¿±dane stê¿enie nadtlenku;

u dekontaminacja - tempo wprowadzania VHP jest ustalane na takim poziomie, aby utrzymaæ sta³e stê¿enie gazowej postaci nadtlenku wodoru przez ca³y czas trwania fazy, a czas dekontaminacji jest determinowany przez wymagany poziom efektu biobójczego, na który z kolei wp³ywa utrzymywane stê¿enie VHP;

u aeracja - wprowadzanie VHP zostaje wstrzymane, a powietrze jest filtrowane przez jednostkê VHP usuwaj±c± z niego nadtlenek wodoru; aeracja trwa dopóty, dopóki poziom VHP w pomieszczeniu nie zostanie uznany za bezpieczny (ryc. 1).

Gazowy nadtlenek wodoru (HPV - hydrogen peroxide vapor) [17]:

Jest to technologia, która umo¿liwia przeprowadzanie procesu powy¿ej punktu rosy. Gaz kondensuje siê na powierzchniach w postaci szczelnej mikrowarstwy. Proces przeprowadzony t± metod± zapewnia du¿o wiêksz± skuteczno¶æ dezaktywacji patogenów ni¿ procesy oparte na metodzie aHP, poniewa¿ mechanizm dekontaminacji nie opiera siê na przypadkowym kontakcie moleku³ preparatu dezynfekcyjnego z powierzchni± (ryc. 2). W tej technologii nie istnieje potrzeba osuszania pomieszczenia przed rozpoczêciem pracy urz±dzenia, a proces mo¿e byæ prowadzony w temperaturze pokojowej, co zdecydowanie skraca czas przygotowania i trwania cyklu [17].

Cykl dekontaminacji sk³ada siê z czterech faz, z których ka¿da jest programowana automatycznie przez urz±dzenie na podstawie wprowadzonej kubatury oraz aktualnych warunków (ryc. 3) [17]:

  • faza kondycjonowania - urz±dzenie przygotowuje siê do pracy;
  • faza generowania gazu - z dyszy jest wydzielany gaz H2O2;
  • faza przetrzymania - nastêpuje kondensacja i dezaktywacja;
  • faza aeracji - rozk³ad nadtlenku wodoru na wodê oraz tlen.

Aerozol nadtlenku wodoru (aHP - aerosolized hydrogen peroxide) lub sucha mg³a nadtlenku wodoru (DMHP - dry-mist hydrogen peroxide)

W tych systemach nie wystêpuje faza przygotowania pomieszczenia do procesu dezynfekcji fumigacyjnej. Natomiast nale¿y zwróciæ uwagê, by temperatura pomieszczenia nie by³a ni¿sza ni¿ tzw. pokojowa, poniewa¿ mo¿e to byæ powodem mniejszej skuteczno¶ci procesu. Je¿eli pomieszczenie jest wyposa¿one w klimatyzacjê, powinna zostaæ wy³±czona podczas procesu zamg³awiania [18].

Preparat dezynfekcyjny w postaci mg³y jest dystrybuowany w pomieszczeniu i powietrzu. Mg³a osiada na powierzchniach znajduj±cych siê w pomieszczeniu. Po dyfuzji nastêpuje w³a¶ciwa faza bójcza w wyniku kontaktu mg³y z powierzchniami. Po tym czasie pomieszczenie powinno byæ przewietrzone celem usuniêcia resztek mg³y preparatu dezynfekcyjnego. Naj³atwiej mo¿na to zrobiæ, w³±czaj±c klimatyzacjê. Dziêki temu znacznie siê przyspieszy ponowne u¿ycie dezynfekowanego pomieszczenia. Po zakoñczeniu procesu nie powinien byæ wyczuwalny ¿aden dra¿ni±cy zapach.

W trakcie procesu dezynfekcji fumigacyjnej metod± aHP mo¿e doj¶æ do uruchomienia czujników przeciwpo¿arowych, a tak¿e detektorów tlenku etylenu, znajduj±cych siê w Centralnej Sterylizatorni.

Ró¿nice w zakresie stê¿enia nadtlenku wodoru oraz wilgotno¶ci wewn±trz pomieszczenia, wystêpuj±ce miêdzy systemami aHP i HPV, przedstawiono na rycinie 4.

Zastosowanie systemów dezynfekcji fumigacyjnych

Propozycjê wyboru metody dekontaminacji w zale¿no¶ci od czynników ryzyka przedstawili Otter i wsp. [15] (ryc. 5). Zosta³o udokumentowano ryzyko przeniesienia zaka¿enia ze ¶rodowiska szpitalnego przez takie drobnoustroje, jak: C. difficile, wankomycynooporne Enterococcus, metycylinooporny S. aureus, A. baumannii,

P. aeruginosa oraz norowirusy, dlatego w tych przypadkach zaleca siê stosowanie systemów NTD. Równie¿ w obszarach wysokiego ryzyka zaka¿enia, np. na OIT, mo¿e byæ celowe zastosowanie takich systemów.

Skuteczno¶æ systemów dekontaminacji w eliminacji ró¿nych patogenów

Wegetatywne formy bakterii

Metody dezynfekcji fumigacyjnych s± skuteczne w wypadku ska¿enia ¶rodowiska szpitalnego MRSA [19] i Serratia spp. [20]. W badaniach porównawczych French i wsp. [21]

stwierdzili przed myciem w 74% prób ¶rodowiskowych obecno¶æ szczepów MRSA, po wykonaniu tylko mycia 60% prób wykazywa³o obecno¶æ MRSA, natomiast po zastosowaniu dezynfekcji fumigacyjnej nadtlenkiem wodoru stwierdzono obecno¶æ MRSA w jednej próbie. Podobnie badania Ottera i wsp. [9] wykaza³y ska¿enie MRSA i VRE odpowiednio w 40% i 6,7% powierzchni szpitalnych przed myciem, po myciu stwierdzono zmniejszenie siê ska¿enia, ale ca³kowite zniszczenie szczepów chorobotwórczych zanotowano po dezynfekcji nadtlenkiem wodoru.

Kristoffersen i wsp. [22] oraz French i wsp. [23] badali przydatno¶æ systemu Sterinis do dekontaminacji pomieszczeñ ska¿onych MRSA w szpitalach i w domach prywatnych. System ten by³ bardzo skuteczny w dekontaminacji pomieszczeñ szpitalnych, natomiast w domach prywatnych okaza³ siê mniej skuteczny, g³ównie ze wzglêdu na s³absz± penetracjê czynnika dezynfekcyjnego w g³±b tkanin,

np. poduszek. Chmielarczyk wraz zespo³em prof. Heczko uzyskali bardzo dobre wyniki w eliminacji ska¿enia Acinetobacter baumannii na oddziale szpitalnym systemem VHP [24].

Metody oparte na aHP charakteryzuj± siê skuteczno¶ci± na poziomie ok. 3 logarytmów, natomiast metody oparte na systemach VHP i HPV wykazuj± znacznie wiêksz± skuteczno¶æ, tj. ponad 6 logarytmów [25].

Przetrwalniki bakteryjne (spory)

Dekontaminacja spor Clostridium

difficile jest znacznie utrudniona z uwagi na ich du¿± oporno¶æ na czynniki dezynfekcyjne, ³atwo¶æ rozprzestrzeniania siê i kontaminacjê wielu powierzchni w szpitalach. Przeprowadzono kilka badañ na temat aktywno¶ci sporobójczej systemów DMHP, VHP i HPV. Andersen i wsp. [26], którzy zastosowali system Sterinis do dezynfekcji pomieszczeñ i wyposa¿enia medycznego oraz karetki pogotowia, u¿ywaj±c no¶ników sztucznie ska¿onych sporami Bacillus atrophaeus, uzyskali 87-procentow± redukcjê spor w zamkniêtych pomieszczeniach oraz 100-procentow± na oddzia³ach chirurgicznych po przeprowadzeniu trzech kolejnych cykli dekontaminacji systemem Sterinis. Podobnie system ten wykaza³ du¿± skuteczno¶æ w dekontaminacji pomieszczeñ zanieczyszczonych sporami Clostridium difficile. Uzyskano 94-pro-

centow± skuteczno¶æ w eliminacji spor [27].

Inaktywacja nie jest ca³kowita, a stopieñ redukcji wynosi maksymalnie 3-4 lo-

garytmy. Najwiêksz± skuteczno¶ci± w zakresie eliminacji spor (ponad 6 logarytmów) charakteryzuj± siê systemy VHP i HPV, i to zarówno je¶li chodzi o spory wska¼nikowe, np. Geobacillus stearothermpohilus, jak i spory Clostridium difficile, w tym szczep hiperwirulentnego ribotypu 027/NAP1/BI [15].

VHP zastosowano w dekontaminacji budynku administracji rz±dowej w Waszyngtonie o kubaturze ok. 67 800 m3 ska¿onego sporami w±glika Bacillus antracis. Spory zosta³y dostarczone drog± pocztow± przez urz±d w Brentwood. Ska¿enie sporami dotyczy³o ca³ego budynku. Po procesie dekontaminacji uzyskano ca³kowite zniszczenie przetrwalników Bacillus antracis [28].

Pr±tki gru¼licy

Dekontaminacja pomieszczeñ ska¿onych pr±tkami gru¼licy stwarza trudno¶ci. Z uwagi na du¿± zawarto¶æ lipidów pr±tki wykazuj± naturaln± oporno¶æ na niektóre preparaty dezynfekcyjne, pr±tki atypowe wykazuj± jeszcze wiêksz± oporno¶æ ni¿ pr±tki gru¼licze, ponadto obszar kontaminacji mo¿e byæ du¿y i utrudniaæ w³a¶ciwe dotarcie czynników dezynfekcyjnych do pr±tków, zw³aszcza w pomieszczeniach, w których jest wiele sprzêtów. W takiej sytuacji mog± byæ pomocne systemy dezynfekcji fumigacyjnych. Potwierdzaj± to wyniki dwóch badañ.


Przeprowadzone przez Kahnerta i wsp. [29]

badanie dotyczy³o dezynfekcji no¶ników zawieraj±cych 8 x 104 - 2 · 3 x 106 CFU

M. tuberculosis H37Rv i M. tuberculosis Beijing, umieszczonych w dezynfekowanym pomieszczeniu. Po dezynfekcji waporyzowanym nadtlenkiem wodoru (VHP) i inkubacji zaka¿onych no¶ników nie stwierdzono wzrostu drobnoustrojów. Drugie podobne badania przeprowadzili Hall i wsp. [30] z zastosowaniem systemu HPV (hydrogen peroxide vapor). No¶niki zaka¿onych 3log10

M. tuberculosis poddano dzia³aniu gazowego nadtlenku wodoru. Po inkubacji zaka¿onych no¶ników tak¿e nie stwierdzono wzrostu pr±tków gru¼licy.

Natomiast badania Andersena i wsp. [31] wykaza³y ma³± przydatno¶æ systemu opartego na aHP do dekontaminacji no¶ników zanieczyszczonych

M. tuberculosis. Wniosek: stosowany w systemach VHP i HPV nadtlenek wodoru w przeciwieñstwie do metody aHP jest skuteczny w redukcji pr±tków gru¼licy.

Wirusy

Wirusy mog± kontaminowaæ powierzchnie szpitalne i wywo³ywaæ zaka¿enia szpitalne. Najwiêksze ryzyko przeniesienia zaka¿enia z powierzchni wi±¿e siê z wystêpowaniem norowirusów i rotawirusów.

Systemy oparte na technologii VHP i HPV by³y oceniane pod wzglêdem aktywno¶ci wirusobójczej. Tuladhar i wsp. [32] badali aktywno¶æ wirusobójcz± systemu HPV wobec poliovirusa, ludzkiego norowirusa, mysiego norowirusa, rotawirusa, adenowirusa i wirusa grypy typu A (H1N1), umieszczonych na metalowych no¶nikach. Redukcja > 4log10 dotyczy³a poliovirusa, ludzkiego norowirusa, mysiego norowirusa, rotawirusa, adenowirusa natomiast redukcja wirusa grypy wynios³a > 2 log10. Podobnie badania McDonnella [33] oceniaj±ce aktywno¶æ wirusobójcz± systemu VHP wobec wirusa polio i adeno, potwierdzi³y redukcjê miana o 3-4 log10.

Grzyby

Grzyby ple¶niowe stanowi± du¿e zagro¿enie dla pacjentów hematologicznych, zw³aszcza po przeszczepieniu szpiku kostnego. Ple¶nie charakteryzuj± siê ekstremalnie wysok± oporno¶ci± na promieniowanie ultrafioletowe (UV - C), dlatego jest ono ma³o przydatne do ich inaktywacji. Systemy dezynfekcji fumigacyjnych wykazuj± aktywno¶æ grzybobójcz± i mog± byæ pomocne w dekontaminacji pomieszczeñ skontaminowanych zarodnikami grzybów ple¶niowych [15].

Normy europejskie dla systemów NTD

Obecnie nie ma normy europejskiej dotycz±cej oceny dzia³ania systemów dezynfekcji fumigacyjnych, natomiast we Francji funkcjonuje norma francuska NF 72-281, która okre¶la dzia³anie bakteriobójcze, grzybobójcze i sporobójcze podczas dezynfekcji powierzchni za pomoc± aerozoli. Poniewa¿ takie systemy staj± siê coraz bardziej popularne, Komitet Techniczny nr 216 ds. dezynfekcji i antyseptyki Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) uzna³ za konieczne opracowanie normy europejskiej dotycz±cej dezynfekcji metodami fumigacyjnymi, opartej m.in. na normie francuskiej NF 72-281. Bêdzie to bardzo korzystne dla u¿ytkowników, gdy¿ stosowanie jednakowych metod badania umo¿liwi porównanie systemów [34].

Podsumowanie

Metody NTD mog± stanowiæ znakomite uzupe³nienie walki z zaka¿eniami szpitalnymi. Metody oparte na technologii aHP charakteryzuj± siê skuteczno¶ci± na poziomie 2-3 log w stosunku do wegetatywnych form bakterii i grzybów. Dzia³anie wobec innych drobnoustrojów jest s³absze np. spor i wymaga przeprowadzenia np. trzech cykli.

Metody oparte na technologii VHP i HPV cechuj± siê zdecydowanie wiêksz± skuteczno¶ci± w zwalczaniu wegetatywnych form bakterii, grzybów, pr±tków wirusów oraz spor, tj. na poziomie 6 logarytmów, a tak¿e wiêksz± kompatybilno¶ci± z dekontaminowanym sprzêtem.

U¿ycie systemów NTD powinno byæ dobrze zorganizowane. Trzeba te¿ siê liczyæ z niedostêpno¶ci± pomieszczenia podczas procesu dekontaminacji, co niekiedy w praktyce mo¿e byæ niewykonalne. Nale¿y równie¿ braæ pod uwagê kwestie kompatybilno¶ci ze sprzêtem medycznym znajduj±cym siê w dekontaminowanym pomieszczeniu. Personel przeprowadzaj±cy dekontaminacjê powinien byæ dobrze przeszkolony w obs³udze systemu dekontaminacji oraz kwestiach bezpieczeñstwa. Systemy NTD powinny byæ stosowane na powierzchniach wizualnie czystych. Obecno¶æ materia³u biologicznego zmniejsza skuteczno¶æ procesu.


Artyku³ powsta³ w ramach projektu grantowego

"Naukowcy dla gospodarki Mazowsza" wspó³finansowanego ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo³ecznego"

Pi¶miennictwo:

1.    Carling P. C., Von Beheren S., Kim P., Woods C.:

Intensive care unit environmental cleaning: an evaluation in sixteen hospitals using a novel assessment tool for, the Healthcare Environmental Hygiene Study Group. J. Hosp. Infect. 2008, 68, 39-44.

2.    Lemmen S. W., Häfner H., Zolldann D., Stanzel S., Lütticken R.: Distribution of multi-resistant Gram-negative versus Gram-positive bacteria in the hospital inanimate environment, J. Hosp.

Infect. 2004, 56, 191-7.

3.    Denton M., Wilcox M. H., Parnell P., Green D.,

Keer V., Hawkey P. M., Evans I., Murphy P.: Role of environmental cleaning in controlling an outbreak of Acinetobacter baumannii on a neurosurgical intensive care unit, J. Hosp. Infect. 2004, 56, 106-10.

4.    Gastmeier P., Schwab F., Bärwolff S., Rüden H., Grundmann H.: Correlation between the genetic diversity of nosocomial pathogens and their survival time in intensive care units, J. Hosp. Infect. 2006, 62, 181-6.

5.    Kramer A., Schwebken I., Kampf G.: How long do nosocomial pathogens persist on inanimate surfaces? A systematic review, BMC Infect Dis. 2006, 130.

6.    Barker J., Vipond I. B., Bloomfield S. F.: Effects of cleaning and disinfection in reducing the spread of Norovirus contamination via environmental surfaces. J. Hosp. Infect. 2004, 58, 42-9.

7.    Rheinbaben F. v., Schünemann S., Groß T., Wolff M. H.: Transmission of viruses via contact in ahousehold setting: experiments using bacteriophage φX174 as a model virus, J. Hosp. Infect. 2000, 46, 61-6.

8.    Rutala W. A. and D. J. Weber J. Hosp. Infect. 48,

Supplement 1.2001, 64-8 Surface disinfection: should we do it? Reply to Professor F. Daschner

J. Hosp. Infect. 51, 2002, 309-1.

9.    Gebel J.: Rutynowa dezynfekcja powierzchni jako element higieny szpitalnej w Niemczech, Zaka¿enia, 2006, 5, 16-20.

10.    Grzesiowski P., Kowalski M., Lejbrandt E., Malara M., Pawletko R., Sobania M., Tymoczko A., Zió³ko A.: Materia³y konferencyjne. Ogólne zasady utrzymania czysto¶ci w szpitalu, 2008.

11.    Meyer B.: Dezynfekcja powierzchni zmywalnych w nieo¿ywionym ¶rodowisku pacjenta - czy dziêki temu mo¿na zmniejszyæ czêsto¶æ wystêpowania zaka¿eñ szpitalnych? Zaka¿enia 2009, 3, 23-8.

12.    French G. L, Otter J. A., Shannon K. P.,

Adams N. M. T., Watling D., Parks M. J.: Tackling contamination of the hospital environment by methycillin - resistant Staphyloccocus aureus (MRSA);a comparison between conventional terminal cleaning and hydrogen peroxide vapor decontamination. J. Hosp. Infect. 2004, 57, 31-37.

13.    Bhalla A., Pultz N. J., Gries D. M., Ray A. J.,

Eckstein E. C., Aron D. C., Donskey C. J: Acquisition of nosocomial pathogens on hands after contact with environmental surfaces near hospitalized patients. Infect Control Hosp Epidemiol, 2004, 25 (2), 164-7.

14.    Waszak B.: Techniki fumigacyjne w dekontaminacji szpitalnej [w:] Higiena w placówkach opieki medycznej, Wydawnictwo Werlag Dashofer, Warszawa 2008, czê¶æ 3.

15.    Otter J. A., Yezli S., Perl  T. M, d, Barbut, F.,

French, G. L.: The role of ‘no-touch’ automated room disinfection systems in infection prevention and control. J. Hosp. Infect, 83, (2013), 1-13.

16.    McDonnell G., Czysto¶æ i sterylno¶æ - nowe metody. Biuletyn Stowarzyszenia Kierowników Szpitalnej Sterylizacji i Dezynfekcji. 2005/31/32, 15-30.

17.    Ksi±¿ek T.: Dekontaminacja bloków operacyjnych, http://www.blokoperacyjny.pl

18.    Fu  T. Y.: Gent P.: Kumar V.: Efficacy, efficiency and safety aspects of hydrogen peroxide vapour and aerosolized hydrogen peroxide room disinfection systems, J Hosp Infect 2012, pp. 199-205.

19.    Hardy K. J., Gossain, S., Henderson N., Drugan C., Oppenheim B. A., Gao F., Hawkey P.M.; Rapid recontamination with MRSA of the environment of an intensive care unit after decontamination with hydrogen peroxide vapour, J. Hosp. Infect. 66, 2007, 360-8.

20.    Bates C. J., Pearse R.: Use of hydrogen peroxide vapour for environmental control during a Serratia outbreak in a neonatal intensive care unit,

J. Hosp. Infect. 2005, 61, 364-6.

21.    French G. L, Otter J. A., Shannon K. P., Adams N. M. T., Watling D., Parks M. J.: Tackling contamination of the hospital environment by methycillin - resistant Staphyloccocus aureus (MRSA);

a comparison between conventional terminal cleaning and hydrogen peroxide vapor decontamination.

J. Hosp. Infect. 2004, 57, 31-7.

22.    Kristoffersen K., Bartels M. D., Slotsbjerg T.,

Rohde S. M., Lundgren B., Westh H.: P6.21 Evaluation of Sterinis® in Eliminating MRSA from the Hospital Environment and a Private Home, J. Hosp. Infect. 2006, 64, Sup. 1, 38.

23.    French G. L, Otter J. A., Shannon K. P., Adams N. M. T., Watling D., Parks M. J.: Tackling contamination of the hospital environment by methycillin - resistant Staphyloccocus aureus (MRSA);

a comparison between conventional terminal cleaning and hydrogen peroxide vapor decontamination, J. Hosp. Infect. 2004, 57, 31-7.

24.    Chmielarczyk A., Higgins P. G., Wojkowska-Mach J., Synowiec E., Zander E., Romaniszyn D.,

Gosiewski T., Seifert H,. Heczko P., Bulanda M.: Control of an outbreak of Acinetobacter baumannii infections using vaporized hydrogen peroxide. J Hosp Infect. 2012, pp: 239-45.

25.    Falagas M. E., Thomaidis P. C., Kotsantis I. K.,

Sgouros K., Samonis G., Karageorgopoulos D. E.:

Airborne hydrogen peroxide for disinfection of the hospital environment and infection control: a systematic review, J Hosp Infect 2011 pp. 171-7.

26.    Andersen B. M., Rasch M., Hochlin K., Jensen H., Wismar P., Fredriksen E.: Decontamination of rooms, medical equipment and ambulances using an aerosol of hydrogen peroxide disinfectant, J. Hosp. Infect, 2006, 62, 149-55.

27.    Shapey S., Machin K., Levi K., Boswell T. C.:

Activity of a dry mist hydrogen peroxide system against environmental Clostridium difficile contamination in elderly care wards, J. Hosp. Infect. 2008, 70, 136-41.

28.    Gustin E., Janick A., McVey I.: Facility Decontamination of Anthrax Spores Utilizing Vaporized Hydrogen Peroxide (VHP®), http://www.vhp.pl/pliki_uploadowane/VHP%20anthrax%20ASM%20Poster.pdf

29.    Kahnert A., Seiler P., Stein M., Aze B., McDonnell G., Kaufmann S. H. E.: Decontamination with vaporized hydrogen peroxide is effective against Mycobacterium tuberculosis, Lett Appl Microbiol. 2005, 40, (6), 448-52.

30.    Hall L., Otter J. A., Chewins J., Wengenack  N. L.: Use of hydrogen peroxide vapour for deactivation of Mycobacterium tuberculosis in a biological safety cabinet and a room, J Clin Microbiol 2007 pp. 810-5.

31.    Andersen B. M., Syversen G., Thoresen H.: Failure of dry mist of hydrogen peroxide 5% to kill Mycobacterium tuberculosis, J Hosp Infect 2010 pp. 80-3.

32.    Tuladhar E., Terpstra P., Koopmans M., Duizer E.: Virucidal efficacy of hydrogen peroxide vapour disinfection J Hosp Infect 2012 pp. 110-5.

33.    McDonnell G., Eterpi M., Thomas V.: Disinfectants efficacy against hardy viruses dried onto surfaces. Abstracts, 7th International Conference of the Hospital Infection Society, 10-13 October 2010, Liverpool, UK, J Hosp Infect 76S1, (2010), S1-S90.

34.    Resolution 16/2011 - Methods of airborne disinfection of surfaces - approved at the 21st Plenary Meeting of CEN/TC 216, Bonn, 3-4 November 2011.



 
 
 

 

 

 
Sitemap