zakazenia.org.pl

  

 
3/2016 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
Czy czyta³ Pan/Pani najnowszy numer Zaka¿eñ?
Poka¿ wyniki
 

 

suplement jabÅ‚kowski  

 

 
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
 

 

 
 
 
 
5/2012


Ciê¿ka postaæ rzekomob³oniastego zapalenia jelit – Opis przypadku



Wies³awa Duszyñska

Jaros³aw Kêdziora

Barbara

Barteczko-Grajek

Iwona Symonowicz

Beata

Ciszewicz-Adamiczka

Teresa Kaiser

Andrzej Kübler

Pawe³ Szewczyk

Severe complicated Clostridium difficile infection - Case report 

Streszczenie

Przedstawiono przypadek ciê¿kiej postaci rzekomob³oniastego zapalenia jelit u pacjenta po urazie wielonarz±dowym. Z powodu ciê¿kiego przebiegu klinicznego zaka¿enia wymaga³ on leczenia na OIT. Po zastosowaniu schematu leczenia zgodnego z najnowszymi rekomendacjami SHEA

(Society for Healthcare Epidemiology of America) i IDSA (Infectious Diseases Society of America)

z 2010 roku pacjent zosta³ wyleczony.

Summary

Clostridum difficile infection (CDI) was presented in the patient with multiorgan injury. Due to the patient's  severe clinical state, the need of ICU arose. After having introduced the treatment scheme according to latest SHEA (Society for Healthcare Epidemiology of America) and IDSA (Infectious Diseases Society of America) 2010 recommendations, the patient was cured.

Zaka¿enie Clostridium difficile (CDI - Clostridium difficile infection) jest powa¿n± infekcj± przewodu pokarmowego, mog±c± doprowadziæ do rzekomob³oniastego zapalenia jelita grubego, megacolonu, ciê¿kiej sepsy lub wstrz±su septycznego z niewydolno¶ci± wielonarz±dow±. C. difficile wywo³uje nozokomialne biegunki u 15-25% hospitalizowanych pacjentów leczonych antybiotykami [1].

Obserwowany wzrost czêsto¶ci wystêpowania infekcji ma charakter globalny [2, 3].

Zaka¿enie powoduje znacz±cy wzrost zachorowalno¶ci i ¶miertelno¶ci (od 6 do 30%), a tak¿e wp³ywa na przed³u¿enie siê hospitalizacji oraz zwiêkszenie kosztów leczenia [4]. Niepokoj±cym zjawiskiem jest rozprzestrzenianie siê w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, a tak¿e w Europie i Azji szczepu oznaczonego jako BI/NAP-1/027, cechuj±cego siê wiêksz± wirulencj± i oporno¶ci± oraz ¶miertelno¶ci± siêgaj±c± 50% [5]. Czynnikiem sprawczym zaka¿enia jest Gram(+) beztlenowa laseczka jelitowa produkuj±ca spory, dwa rodzaje podstawowych egzotoksyn (A i B) bêd±cych przyczyn± uszkodzenia b³ony ¶luzowej przewodu pokarmowego. Na wyst±pienie rzekomob³oniastego zapalenia jelit ma wp³yw stosowanie ciprofloksacyny, klindamycyny, ampicyliny, amoksycyliny z kwasem klawulonowym, cefalosporyn II i III generacji oraz innych antybiotyków o szerokim spektrum aktywno¶ci. W¶ród czynników ryzyka zaka¿enia wymienia siê równie¿ wiek powy¿ej 64 lat, zabiegi diagnostyczne i operacyjne w obrêbie przewodu pokarmowego, obecno¶æ sondy ¿o³±dkowej, stosowanie leków hamuj±cych wydzielanie soku ¿o³±dkowego [6, 7, 8]. Szczególn± grupê ryzyka stanowi± chorzy z nieswoistymi zapaleniami jelit, a tak¿e pacjenci leczeni antybiotykami i preparatami immunosupresyjnymi [9]. Zalecenia SHEA (the Society for Healthacare Epidemiology of America) i IDSA (the Infectious Diseases Society of America) z 2010 roku, opracowane w formie poradnika klinicznego, dotycz± epidemiologii, definicji ró¿nych postaci klinicznych, metod diagnostycznych, leczenia oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu siê zaka¿enia C. difficile u doros³ych [6]. W przedstawionej pracy opisano przypadek ciê¿kiej postaci rzekomob³oniastego zapalenia jelit z towarzysz±cym wstrz±sem septycznym. Pacjent zosta³ wyleczony. Dokonano niewielkiej modyfikacji aktualnych zaleceñ terapeutycznych.

Opis przypadku

Pacjent, 55-letni mê¿czyzna choruj±cy na nadci¶nienie têtnicze i od wielu lat na schizofreniê, dozna³ 2.02.2010 roku urazu wielonarz±dowego w wyniku upadku ze schodów. Pocz±tkowo by³ leczony w szpitalu w Miliczu, gdzie po wstêpnych badaniach diagnostycznych wykonano stabilizacjê przezskórn± z³amañ podudzia prawego drutami Kirschnera oraz zaopatrzono opatrunkiem gipsowym z³amania podudzia lewego. Nastêpnego dnia chorego przekazano do Kliniki Neurochirurgii, gdzie po dwóch dniach wykonano stabilizacjê transpedikularn± krêgos³upa Th3-5 i Th12-L2. Bezpo¶rednio po d³ugim zabiegu operacyjnym pacjenta zaintubowanego, niewydolnego oddechowo, przekazano do Kliniki Intensywnej Terapii, gdzie przebywa³ w dniach 5-24.02.2010 roku z powodu ostrej niewydolno¶ci oddechowej (st³uczenie p³uc, zapalenie p³uc zwi±zane z wentylacj± mechaniczn± VAP). W trakcie pobytu w klinice zastosowano antybiotykow± profilaktykê oko³ooperacyjn± za pomoc± cefazoliny, a nastêpnie z powodu zapalenia p³uc zwi±zanego z wentylacj± mechaniczn± podawano cefoperazon/sulbaktam z deeskalacj± do ceftazydymu, zgodnie z antybiotykowra¿liwo¶ci± szczepu Proteus mirabilis. W siedemnastej dobie pacjent zosta³ przekazany do Kliniki Ortopedii celem dalszego leczenia.

Po czterech dniach chory z powodu ostrej niewydolno¶ci oddechowej w przebiegu reinfekcji p³uc ponownie zosta³ przeniesiony na oddzia³ intensywnej terapii. W chwili przyjêcia pacjent by³ przytomny, podsypiaj±cy, z tachykardi±, z oddechem w³asnym na granicy wydolno¶ci przy stosowanej tlenoterapii biernej, wysoko gor±czkuj±cy, kontakt z nim by³ ograniczony. Stwierdzono kliniczne cechy zapalenia p³uc (HAP - szpitalne zapalenie p³uc), potwierdzonego przez badanie rentgenowskie. Pobrano materia³ do badañ mikrobiologicznych, zastosowano antybiotykoterapiê empiryczn± (piperacylinê z tazobaktam). Stan pacjenta siê nie poprawia³. W czwartej dobie hospitalizacji pojawi³y siê u niego stolce biegunkowe (trzy w ci±gu doby), a w kolejnych dwóch dobach liczba stolców siê zwiêkszy³a. Utrata dzienna z przewodu pokarmowego dochodzi³a do 1500 ml w dziewi±tej dobie. W zwi±zku z wyst±pieniem biegunki oraz dodatnimi testami na obecno¶æ w kale toksyn A i B C. difficile rozpoznano rzekomob³oniaste zapalenie jelit. W pi±tej dobie hospitalizacji rozpoczêto podawanie metronidazolu przez sondê ¿o³±dkow± (500 mg co osiem godzin). Z powodu utrzymywania siê wzdêcia brzucha oraz towarzysz±cej mu bolesno¶ci pacjenta konsultowano chirurgicznie, wykonano badanie ultrasonograficzne, a nastêpnie tomograficzne jamy brzusznej (ryc. 1).

W badaniu tomograficznym stwierdzono wolny p³yn wokó³ w±troby i ¶ledziony, przy okrê¿nicy oraz miêdzy pêtlami jelitowymi w jamie brzusznej i w miednicy mniejszej, pogrubienie ¶ciany zstêpnicy, esicy i odbytnicy oraz k±tnicy i wstêpnicy. Pêtle jelita cienkiego by³y rozdête do szeroko¶ci 55 mm. Stwierdzono p³yn w obu jamach op³ucnowych oraz zmiany niedodmowe w segmentach podstawnych obu p³uc.

Konsultuj±cy chirurg zdecydowa³ o wykonaniu zwiadowczej laparotomii (26.02.2010 r.), która nie wykaza³a uszkodzenia narz±dów jamy brzusznej i potwierdzi³a obecno¶æ du¿ej ilo¶ci p³ynu wysiêkowego. W trakcie zabiegu za³o¿ono dren do jamy otrzewnowej. Po zabiegu pacjent wymaga³ wentylacji mechanicznej. Nastêpnego dnia z powodu obecno¶ci p³ynu w jamie op³ucnowej zdrenowano tak¿e lew± jamê op³ucnow±. Drugiego dnia po laparotomii pacjent zosta³ od³±czony od respiratora i ekstubowany. Z powodu braku poprawy klinicznej po zastosowaniu metronidazolu drog± enteraln± oraz rozpoznania ciê¿kiej postaci rzekomob³oniastego zapalenia jelit zmieniono sposób podawania metronidazolu na do¿ylny (500 mg

co osiem godzin) i do³±czono wankomycynê podawan± przez sondê ¿o³±dkow± (250 mg co sze¶æ godzin), a tak¿e w formie wlewek doodbytniczych (500 mg co sze¶æ godzin). U pacjenta wystêpowa³y masywne obrzêki obwodowe, a z jamy otrzewnowej ewakuowa³o siê dziennie za pomoc± drenów od 1500 do 3100 ml p³ynu wysiêkowego. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono nastêpuj±ce odchylenia od normy: podwy¿szone warto¶ci leukocytozy do 28,38 tys./mL, CRP 129 mg/L, PCT 1,2 ng/mL, obni¿ony poziom albumin 1,7 mg/dL.

Kolejne badanie tomograficzne jamy brzusznej wykonano u pacjenta 10.03. 2010 roku (ryc. 2). Stwierdzono pogrubia³e ¶ciany jelita grubego (do 1,7 cm) o pog³êbionych fa³dach b³ony ¶luzowej, zwê¿aj±ce ¶wiat³o jelita. Wymiar (zewnêtrzny) jelita ¶lepego wynosi³ 5,8 cm, wstêpnicy 5,6 cm, poprzecznicy 4,6 cm, zstêpnicy 5,4 cm. Wymiar przekroju jednej z pêtli esicy wraz z pogrubia³± ¶cian± dochodzi³ odcinkowo do 6,7 cm. Wymiar przekroju odbytnicy wynosi³ 6,9 cm.

Obraz przemawia³ za nasilonymi zmianami zapalnymi jelita grubego. Niewielka ilo¶æ p³ynu by³a widoczna miêdzypêtlowo. Pêtle jelita cienkiego by³y wype³nione p³ynem i rozdête. W±troba by³a powiêkszona, natomiast obie nerki i ¶ledziona nie wykazywa³y zmian. Ponadto stwierdzono p³yn w obu jamach op³ucnowych i niedodmê odcinków obu p³uc uci¶niêtych przez p³yn.

W tym samym dniu za³o¿ono drena¿ prawej jamy op³ucnowej i uzyskano 1500 ml p³ynu. Nastêpnego dnia u chorego wykonano w znieczuleniu ogólnym kolonoskopiê i gastroskopiê. W czasie gastroskopii odkryto zmienion± zapalnie b³onê ¶luzow± z kilkoma ogniskami krwotocznymi. Kolonoskopia do g³êboko¶ci 25 cm (z powodu zalegania tre¶ci ka³owej) uwidoczni³a owrzodzia³±, kruch±, podkrwawiaj±c± przy dotyku endoskopem ¶luzówkê jelita. Konsultuj±cy chirurg nie widzia³ wskazañ do interwencji chirurgicznej. Pacjenta ekstubowano w nastêpnej dobie. Zgodnie z zaleceniem gastrologa kontynuowano antybiotykoterapiê wankomycyn±

(10 dni), metronidazolem (14 dni) oraz zastosowano leczenie przeciwzapalne (mesalazynê w dawce 2 g co osiem godzin, pocz±tkowo z hydrokortyzonem w dawce 100 mg co 12 go­dzin, a nastêpnie z metyloprednizolonem 4 mg co 12 godzin). Od 20 doby hospitalizacji zaczêto podawaæ dodatkowo ryfaksyminê, któr± stosowano 10 dni w dawce 400 mg co osiem godzin. Stan chorego powoli ulega³ poprawie, szóstego dnia od zastosowania wankomycyny ust±pi³a biegunka. Od 19 doby hospitalizacji rozpoczêto ¿ywienie enteralne (kleik na wodzie). W 23 dobie leczenia usuniêto szwy z pow³ok brzusznych i dren z jamy otrzewnowej.

W nastêpnych dniach rozpoznano u pacjenta infekcjê odcewnikow± dróg moczowych (Escherichia coli) oraz kandydemiê (Candida parapsilosis), które leczono flukonazolem oraz cefepimem na podstawie wyników badañ mikrobiologicznych, zgodnie z wra¿liwo¶ci±. Poniewa¿ w obu jamach op³ucnowych ponownie stwierdzono znaczne ilo¶ci p³ynu, drenowano kolejno obie jamy. Stan chorego zacz±³ siê poprawiaæ, przesta³ on gor±czkowaæ, stolców biegunkowych nie stwierdzano, kontrolne posiewy krwi by³y ja³owe. W 29 dobie hospitalizacji pacjenta przytomnego, z g³êbokim niedow³adem koñczyn dolnych, kr±¿eniowo i oddechowo wydolnego, ¿ywionego enteralnie (przez gastrostomiê) przekazano do dalszego leczenia w Klinice Ortopedii.

Omówienie

Zgodnie z definicj± rzekomob³oniaste zapalenie jelit (CDI) rozpoznaje siê na podstawie: wystêpowania biegunki (tj. trzech lub wiêcej nieuformowanych stolców w czasie 24 godzin albo krótszym), dodatniego testu mikrobiologicznego na obecno¶æ toksogenicznego szczepu C. difficile lub jego toksyn albo stwierdzenia podczas kolonoskopii lub histopatologicznie istnienia charakterystycznych b³on [3].

C. difficile namna¿a siê w ¶wietle jelita grubego w miejscu zniszczonej przez antybiotykoterapiê mikroflory jelitowej. Pierwsze objawy pod postaci± biegunki zwykle pojawiaj± siê dwa dni po kolonizacji [6]. U 85% pacjentów z CDI biegunka wystêpowa³a do 28 dni po rozpoczêciu antybiotykoterapii [10]. Nie wykazano w badaniach klinicznych, jaki sposób podawania antybiotyku ma wiêkszy wp³yw na wyst±pienie rzekomob³oniastego zapalenia jelit. Wiadomo jednak, i¿ najczê¶ciej do rozwoju infekcji dochodzi u pacjentów, u których stosowano antybiotyki o szerokim spektrum aktywno¶ci. W przedstawionym przypadku biegunka ¶wiadcz±ca o podejrzeniu zaka¿enia C. difficile wyst±pi³a w trakcie podawania piperacyliny z tazobaktamem u pacjenta leczonego wcze¶niej tak¿e cefazolin±, cefoperazonem z sulbaktamem, ceftazydymem. Ograniczenie stosowania piperacyliny z tazobaktamem powoduje zwiêkszenie zu¿ycia cefotaksymu i wzrost czêsto¶ci CID z 2,2 do 5,1 przypadków na 100 chorych przyjêtych do szpi­tala [11]. Podobne obserwacje, tj. dotycz±ce zwi±zku miêdzy ograniczeniem stosowania piperacyliny z tazobaktamem i czêstszym przepisywaniem cefalosporyn (ceftriaksonu i cefotetanu) oraz wzrostem czêsto¶ci wystêpowania CDI, wykazano równie¿ w innym badaniu [12].

Pacjent leczony w naszej klinice nale¿a³ do grupy ryzyka ze wzglêdu na wiek, wcze¶niejszy pobyt w domu opieki dla przewlekle chorych, d³ugotrwa³± antybiotykoterapiê, przemieszczanie siê miêdzy ró¿nymi oddzia³ami szpitalnymi. Ponadto czynnikiem ryzyka by³o stosowanie u niego inhibitora pompy protonowej.

W diagnostyce laboratoryjnej rzekomob³oniastego zapalenia jelit stosuje siê test cytotoksyczno¶ci (czu³o¶æ badania 65-80%), metodê hodowli C. difficile z ka³u (wysoka czu³o¶æ, niezadowalaj±ca specyficzno¶æ), metody immunoenzymatyczne EIA do wykrywania toksyn A i B z ka³u (czu³o¶æ badania 63-94%, specyficzno¶æ 75-100%), metody aglutynacji lateksowej do wykrywania antygenu GDH - glutamate dehydrogenase (czu³o¶æ 58-68%, specyficzno¶æ 94-98%) oraz PCR (polymerase chain reaction) i real-time PCR do wykrywania genów toksyn C. difficile [6]. W przedstawionym przypadku rzekomob³oniaste zapalenie jelit rozpoznano na podstawie obrazu klinicznego i badania skryningowego EIA na obecno¶æ toksyn A i B w kale. Jednak nawet je¶li w wielokrotnych próbkach ka³u nie wyka¿e siê toksyn A i B, nie mo¿na jednoznacznie wykluczyæ CDI. Badanie endoskopowe nie potwierdzi³o obecno¶ci charakterystycznych b³on w jelicie u naszego pacjenta. Jedynie u 51-55% chorych z klinicznymi i laboratoryjnymi objawami, potwierdzonymi dodatnim wynikiem posiewu w kierunku C. difficile i testem cytotoksyczno¶ci, stwierdzono obecno¶æ charakterystycznych b³on w sigmoidoskopii lub kolonoskopii [13]. Stan pacjenta oceniono wed³ug skali ciê¿ko¶ci CDI [14] przedstawionej w tabeli 1 na sze¶æ punktów, co ¶wiadczy³o o ciê¿kiej postaci choroby.

Hospitalizacja na OIT pacjenta z rzekomob³oniastym zapaleniem jelit najczê¶ciej jest konieczna z powodu towarzysz±cej chorobie hipowolemii, czasem tak¿e wyst±pienia objawów wstrz±su septycznego z niewydolno¶ci± wielonarz±dow±. U chorego stwierdzono objawy ciê¿kiej sepsy z niewydolno¶ci± oddechow± typu restrykcyjnego powik³an± zapaleniem p³uc.

W leczeniu rzekomob³oniastego zapalenia jelit podstawowe zastosowanie maj± metronidazol i wankomycyna [6]. Metaanaliza opublikowanych do 2005 roku badañ wykaza³a mniejsz± statystycznie liczbê niepowodzeñ klinicznych po zastosowaniu wankomycyny (4%) w porównaniu z metronidazolem (13%) [15]. Podobne rezultaty leczenia ciê¿kiej postaci uzyska³ Zar: odsetek niepowodzeñ terapii wankomycyn± wyniós³ 3%, natomiast metronidazolem 24% [14].

Schemat leczenia pierwszego epizodu rzekomob³oniastego zapalenia jelit na podstawie aktualnych zaleceñ SHEA i IDSA [6] przedstawiono w tabeli 2.

Zabieg chirurgiczny jest ostatecznym, przeprowadzanym ze wskazañ ¿yciowych rozwi±zaniem o ograniczonej efektywno¶ci. Resekcji jelita grubego dokonuje siê u oko³o 2% pacjentów z CDI [16]. Czê¶ciowa resekcja jelita grubego wi±¿e siê ze 100% ¶miertelno¶ci±, dlatego je¶li jest konieczna operacja, powinna to byæ resekcja ca³kowita [17]. W opisywanym przypadku w zwi±zku ze stopniow± popraw± stanu klinicznego pacjenta nie zastosowano leczenia operacyjnego, mimo obrazu toksycznego poszerzenia okrê¿nicy. W leczeniu ciê¿kiej postaci CID mo¿na rozwa¿yæ zastosowanie do¿ylne immunoglobulin (150-400 mg/kg), lecz to wskazanie nie jest poparte badaniem kontrolowanym [18]. Znaczn± poprawê stanu klinicznego uzyskano po zastosowaniu leczenia skojarzonego wankomycyn±, metronidazolem, ryfaksymin± oraz mesalazyn± i metyloprednizolonem. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami po ust±pieniu objawów klinicznych zaka¿enia nie wykonywano u pacjenta powtórnego badania w kierunku obecno¶ci toksyn w kale, gdy¿ mog± siê one utrzymywaæ nawet do 6-8 tygodni po leczeniu. Podczas hospitalizacji pacjenta zastosowano profilaktykê [19]. Nie stwierdzono rozprzestrzeniania siê zaka¿enia w¶ród pacjentów naszego oddzia³u.

Pi¶miennictwo:

1.    Bartlett J. G.: Clinical practice. Antibiotic-

-associated diarrhea, N Engl J Med 2002, 346, 334-49.

2.    Redelings M. D., Sorvillo S., Mascola L.: Increase in Clostridium difficile-related mortality rates, United

States, 1999-2004, Emerg Infect Dis 2007, 1417-9.

3.    Kuijper E. J., Coignard B., Tull P.: Emergence of Clostridium difficile-associated disease in North America and Europe, Clin Microbiol Infect 2006, 12 (Suppl 6), 2-18.

4.    Dubberke E. R., Reske K. A., Yan Y., Olsen M. A.,

McDonald I. C., Freiser V. J.: Clostridium difficile-associated disease in a stting of endemity :identification of novel risk factors, Clin Infect Dis 2007, 45, 1543-9.

5.    Warny M., Pepin J., Fang A. i wsp.: Toxic production by an emerging strain of Clostridium difficile associated with outbreaks of severe disease in North America and Europe, Lancet 2005, 366 (9491), 1079-84.

6.    Cohen S. H., Gerding D. N., Johanson S., Kelly C. P., Loo V. G., McDonald L. C., Pepin J., Wilcox M. H.:

Clinical practice guidelines for Clostridium Difficile infection in adults 2010 update by the Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA) and Infectious Diseases Society of America (IDSA), Infection Control and Hospital Epidemiology 2010, 31 (5), 431-55.

7.    Pepin J., Saheb N., Coulombe M. A. i wsp.: Emergence of fluorochinolones as the risk of community-acquired Clostridium difficile-associated disease, JAMA 2005, 294, 2989-95.

8.    Bealieu M., Williamson D., Picette G., Lachaine J.:

Risk of Clostridium difficile-associated disease among patients receiving prothon-pomp inhibitors in Quebeck medical intensive care unit, Infect Control Clin Epidemiol 2007, 28, 1305-7.

9.    Ben-Horin S., Margalit M., Bossuyt P. i wsp.: Combination immunomodulator and antibiotic treatment in patients with inflammatory bowel disease and Clostridium difficile infection, Clin Gastroenterol Hepatol 2009, 7, 981-7.

10.    Chang H. T., Krezolek D., Johnson S. i wsp.: Onset of symptoms and time to diagnosis of Clostridium-difficile associated disease following discharge from an acute care hospital, Infect Control Hosp Epidemiol 2007, 28, 926-31.

11.    Wilcox M. H., Freeman J., Fawley W. i wsp.: Long-term surveillance of cefotaxim and piperacillin-tazobactam prescribing and incidence of Clostridium difficile diarrhea, J Antimicrob Chemother 2004, 54, 168-72.

12.    Alston W. K., Ahern J. W.: Increase in the rate of nosocomial Clostridium difficile-associated diarrhea during shortages of piperacillin-tazobactam and piperacillin, J Antimicrob Chemother 2004, 53, 549-50.

13.    Gerding D. N., Olson M. M., Peterson L. R. i wsp.: Clostridium difficile-associated diarrhea and colitis in adults, Arch Intern Med 1986, 146, 95-100.

14.    Zar F. A., Bakkanagari S. R., Moorthi K. M., Davis M. B.: A comparison of vancomycin and metronidazole for the treatment of Clostridium difficile-associated diarrhea, stratified by disease severity, Clin Infect Dis 2007, 45 (3), 302-7.

15.    Aslam S., Hamill R., Musher D. M.: Treatment of Clostridium difficile-associated disease: old therapies and new strategies. Lancet Infect Dis 2005, 5, 549-57.

16.    Loo V. G., Poirier L., Miller M. A. i wsp.: A predominantly clonal multi-institutional outbreak of Clostridium difficile-associated diarrhea with high morbidity and mortality, N Engl J Med 2005, 353 (23), 2442-9.

17.    Koss K., Clark M. A., Sanders D. S., Morton D., Keighley M. R., Goh J.: The outcome of surgery in fulminant Clostridium difficile colitis, Colorectal Dis 2006, 8 (2), 149-54.

18.    Mc Pherson S., Ress C. J., Ellis R. i wsp.: Intravenous immunoglobulin for the treatment of severe, refractory, and recurrent Clostridium difficile diarrhea, Dis Colon Rectum 2006, 49, 640-96.

19.    Dubberke E. R., Dale N. G., Classen D., Arias M. K. i wsp.: Strategiens to prevent Clostridium difficile infections in acute care hospitals. Infection Control and Hospital Epidemiology 2008, 29, 81-92.



 
 
 

 

 

 
Sitemap