The role of hyaluronic acid in modern medicine
dr med. Miros³awa Ga³êcka
dr biol. Patrycja Szachta
Streszczenie
Kwas hialuronowy bez w±tpienia nale¿y do najwa¿niejszych odkryæ wspó³czesnej medycyny. Nazwa kwas okre¶la chemiczn± postaæ zwi±zku, natomiast w ludzkiej skórze wystêpuje on w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej g³ówny sk³adnik. A¿ po³owa ca³kowitej ilo¶ci hialuronianu w ludzkim organizmie jest zlokalizowana w skórze w³a¶ciwej oraz przestrzeni miêdzykomórkowej. Kwas hialuronowy wystêpuje równie¿ w p³ynach ustrojowych, tkance ³±cznej i stawowej oraz w ¶cianach naczyñ krwiono¶nych. Dziêki zdolno¶ci wi±zania wody kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w preparatach nawil¿aj±cych i przeciwzmarszczkowych, z tego te¿ wzglêdu kojarzy siê przede wszystkim z przemys³em kosmetycznym. Tymczasem kwas hialuronowy jest szeroko stosowany tak¿e w medycynie zarówno w profilaktyce, jak i terapii licznych chorób. W niniejszej pracy omówiono stosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu ran, choroby zwyrodnieniowej stawów, w okulistyce oraz medycynie estetycznej.
Summary
Hyaluronic acid is without any doubt one of the most important discoveries of modern medicine. The prefix „acid” comes from the form in which this compound is present in chemical form, while in human skin substance is present in the form of a biopolymer and together with collagen is the most important ingredient. As many as half of the total amount of hyaluronate in the human body is located in the dermis and the intercellular space. Hyaluronic acid is also present in body fluids, connective and cartilage tissue and in the walls of blood vessels. High performance of substance in case of water binding is the cause of huge popularity of hyaluronic acid in moisturizing and anti-wrinkle preparation. This is the reason why hyaluronic acid is primarily associated with cosmetic preparations. Meanwhile, its use in medicine is as well advanced and used both in prophylaxis and therapy of numerous diseases. In this paper we presented the main directions of the use of hyaluronic acid in wound healing, osteoarthritis, ophthalmology and aesthetic medicine as well.
S³owa kluczowe/Key words
kwas hialuronowy ➧ leczenie ran ➧ choroba zwyrodnieniowa stawów ➧ medycyna estetyczna
hyaluronic acid ➧ wound healing process ➧ osteoarthritis ➧ aesthetic medicine
Budowa i w³a¶ciwo¶ci kwasu hialuronowego. Metody pozyskiwania
Kwas hialuronowy we wszystkich ¿ywych organizmach wystêpuje w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Jest to zwi±zek spotykany zarówno u przedstawicieli krêgowców, jak i w organizmach prokariotycznych (np. w otoczce licznych szczepów bakteryjnych). Analogiczna budowa substancji, bez wzglêdu na zaawansowanie ewolucyjne ustroju, powoduje brak reakcji immunologicznej organizmu wy¿szego na kwas hialuronowy pochodzenia mikrobiologicznego, co w ¶wietle ewolucji stanowi swoisty ewenement. Omawiany zwi±zek jest jednym z siedmiu rodzajów glikozaminoglikanów wchodz±cych w sk³ad komórkowej istoty podstawowej. Jego masa cz±steczkowa oscyluje w granicach od 102 do 104 kDa, w istocie podstawowej przybiera postaæ charakterystycznych w³ókien. Kwas hialuronowy tworz± dwa ³añcuchy dwucukrowe zbudowane z acetylogalaktozoamin, acetyloglukozoamin i kwasu glukuronowego. N-acetyloglukozoamina jest po³±czona z kwasem glukuronowym wi±zaniami β-glikozydowymi. Cech± charakterystyczn± kwasu hialuronowego jest brak mo¿liwo¶ci kowalencyjnego wi±zania protein (co jest udzia³em pozosta³ych glikozaminoglikanów istoty podstawowej). Z tego wzglêdu nie wchodzi on w sk³ad proteoglikanu, tworzy natomiast swoiste rusztowanie bêd±ce wsparciem dla pozosta³ych elementów macierzy. Po³±czenie proteoglikanów z kwasem hialuronowym skutkuje powstaniem wiêkszych cz±steczek, stanowi±cych mechaniczne wype³nienie komórkowej istoty podstawowej. Tak zachowana struktura przestrzenna jest optymalna dla swobodnego przep³ywu frakcji osocza krwi, której podstawowym zadaniem jest od¿ywianie komórek tkanki ³±cznej w³a¶ciwej i tkanki chrzêstnej [1]. Zmniejszenie siê ilo¶ci kwasu hialuronowego w wyniku fizjologicznego procesu postêpuj±cego wraz z wiekiem skutkuje wiêc znacznym ograniczeniem elastyczno¶ci i napiêcia skóry. Z tego wzglêdu omawiana substancja bardzo czêsto pojawia siê w kosmetykach o dzia³aniu przeciwzmarszczkowym, lecz nie tylko. Popularno¶æ kwasu hialuronowego wynika równie¿ z jego du¿ej skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa stosowania. Zwi±zek ten jest hipoalergiczny i doskonale wi±¿e wodê, nie rozszerzaj±c jednocze¶nie naczyñ krwiono¶nych skóry. Dziêki temu jest on bezpiecznym ¶rodkiem nawil¿aj±cym, stosowanym przez ca³y rok, bez ryzyka uszkodzeñ skóry.
Tak wszechstronne w³a¶ciwo¶ci kwasu hialuronowego mia³y wp³yw na intensywne poszukiwania metod jego produkcji na skalê przemys³ow±. Jako pierwszy zwi±zek wyizolowa³ z oka wo³u Karl Meyer wraz z zespo³em ju¿ w 1934 roku. Badacz ten skupi³ siê przede wszystkim na analizie lizozymu pochodz±cego z ³ez oraz poszukiwaniu warto¶ciowego substratu dla tego enzymu. Z tego wzglêdu rozpocz±³ intensywne prace nad cia³em szklistym oka, a ich wynikiem by³o odkrycie hialuronianu. Dalsze analizy doprowadzi³y do ustalenia procedury izolacji zwi±zku z kogucich grzebieni i przez d³ugi czas w ten sposób pozyskiwano kwas hialuronowy wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Po raz pierwszy komórki ludzkie pos³u¿y³y do wyizolowania kwasu hialuronowego w okulistyce, a ich ¼ród³em sta³a siê pêpowina p³odu. Obecnie g³ównym ¼ród³em omawianego zwi±zku s± szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi [2].
Wykorzystuj±c zjawisko fermentacji mikrobiologicznej, omawiany zwi±zek uzyskuje siê za pomoc± narzêdzi in¿ynierii biotechnologicznej.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie
Od odkrycia kwasu hialuronowego w ciele szklistym oka do jego pierwszego zastosowania w terapii w 1974 roku minê³o a¿ 40 lat. Obecnie jest to jeden z najszerzej wykorzystywanych zwi±zków chemicznych, znajduj±cy szerokie zastosowanie w rozlicznych dziedzinach medycyny. Przyczynia siê do tego dualistyczna natura hialuronianu, który z jednej strony jest dobrze tolerowany przez organizm, z drugiej za¶ aktywuje mechanizmy zapalne. Dzia³anie jego zale¿y bowiem od wielko¶ci cz±steczki. Z tego wzglêdu ró¿ne cz±stki zwi±zku mog± byæ wykorzystywane jako odrêbnie dzia³aj±ce narzêdzia lecznicze. Postaæ wielkocz±steczkowa jest uznawana za obojêtn± dla organizmu, sprzyjaj±c± zachowaniu homeostazy, a w konsekwencji nieaktywuj±c± uk³adu immunologicznego [3].
Natomiast ni¿ej cz±steczkowe frakcje omawianego biopolimeru wywieraj± ca³kowicie odmienny wp³yw. Do rozk³adu glikozaminoglikanu dochodzi miêdzy innymi podczas aktywacji procesów zapalnych w tkankach. Oligomery i pojedyncze mery hialuronianu pobudzaj± rozwój w³a¶ciwej odpowiedzi immunologicznej, wp³ywaj±c dodatnio na ekspresjê genów czynników prozapalnych (cytokiny, TNF-alfa, IL-8) i enzymów rozk³adaj±cych macierz [4]. Do rozk³adu biopolimeru dochodzi równie¿ w wyniku ekspozycji na wolne rodniki tlenowe czy dzia³anie enzymów (np. hialuronidaza, β-glukuronidaza). Nale¿y zaznaczyæ, i¿ wielkocz±steczkowe frakcje charakteryzowanego zwi±zku wywieraj± wrêcz przeciwny skutek – dzia³aj± supresyjnie na proces proliferacji, hamuj± mechanizmy odpowiedzi immunologicznej, przez co oddzia³uj± przeciwzapalnie. A wiêc mo¿na, zale¿nie od potrzeb pacjenta, wykorzystywaæ dwie przeciwstawne cechy substancji, operuj±c jedynie mas± cz±steczkow± preparatu. Jest to unikatowa cecha kwasu hialuronowego, niespotykana u pozosta³ych glikozaminoglikanów istoty podstawowej. Zmiana wielko¶ci frakcji zwi±zku wywiera bowiem wp³yw na jego specyficzn± strukturê przestrzenn±, co skutkuje zmian± w³a¶ciwo¶ci immunologicznych [5].
Wi±zanie kwasu hialuronowego w ustroju zale¿y od obecno¶ci tzw. bia³ek wi±¿±cych hialuronian (hialadheryny). Ich ekspresja, lokalizacja oraz gêsto¶æ rozmieszczenia jest tkankowo specyficzna, co warunkuje rolê i intensywno¶æ oddzia³ywania substancji w okre¶lonych rejonach organizmu [6].
Rola kwasu hialuronowego w procesie gojenia siê ran
Jednym z g³ównych zastosowañ soli kwasu hialuronowego jest wspomaganie procesu gojenia siê ran, czyli zastêpowanie tkanek zniszczonych nowymi komórkami. Ca³y proces obejmuje cztery etapy niezbêdne do utworzenia nowej tkanki. S± to: hemostaza (proces zapobiegaj±cy wyp³ywowi krwi z uszkodzonych naczyñ), proces zapalny, proliferacja (namna¿anie siê komórek) oraz przebudowa tkanki. Kwas hialuronowy odgrywa istotn± rolê w ka¿dym etapie procesu gojenia, z tego wzglêdu wydaje siê doskona³ym produktem wspomagaj±cym proces leczniczy. We wstêpnym etapie gojenia – hemostazie – kwas hialuronowy wi±¿e siê z bia³kami fibrylarnymi (fibryna, fibronektyna) i tworzy tzw. macierz tymczasow± w ³o¿ysku rany. Dziêki temu nastêpuje intensyfikacja reakcji zapalnej i migracja neutrofili, limfocytów, makrofagów oraz fibroblastów do miejsca zranienia [7]. W kolejnej fazie procesu rola kwasu hialuronowego jest dwukierunkowa. Mniejsze cz±stki zwi±zku, aktywuj±c syntezê czynników prozapalnych, indukuj± rozwój stanu zapalnego. Obecno¶æ owych czynników jest z kolei sygna³em dla komórek ¶ródb³onka naczyniowego do wytwarzania hialuronianu w postaci polimeru. Ma on bowiem dzia³aæ jak lep i u³atwiaæ przyczepianie siê elementów odpowiedzi immunologicznej (limfocytów etc.) do miejsca zranienia. Co wiêcej, dziêki zdolno¶ci wi±zania okre¶lonych mediatorów stanu zapalnego kwas hialuronowy mo¿e po¶rednio wp³ywaæ na nasilenie siê reakcji zapalnej, a ostatecznie j± ograniczaæ oraz aktywowaæ tworzenie siê i kszta³towanie tzw. ziarniny [8]. Jest to zasadnicze zadanie omawianego zwi±zku w kolejnym etapie gojenia siê rany, czyli w procesie proliferacji. Stabilizacja ziarniny za po¶rednictwem kwasu hialuronowego odbywa siê dziêki aktywacji procesu mitozy, nasileniu siê syntezy kolagenu oraz destabilizacji po³±czenia fibroblastów z macierz± rany. Hialuronian wp³ywa na proces ró¿nicowania siê komórek naskórka i rozwój naczyñ krwiono¶nych w nowo utworzonej tkance. W zale¿no¶ci od tego, jaka forma zwi±zku przewa¿a (drobnocz±steczkowa czy wielkocz±steczkowa), obserwuje siê modyfikacjê procesu gojenia. U dzieci i w ¿yciu p³odowym dominuje kwas hialuronowy w postaci biopolimeru o wysokiej masie cz±steczkowej. Natomiast u osób doros³ych obserwuje siê raczej obecno¶æ kilkunastomerowych fragmentów zwi±zku, co stymuluje ekspresjê jedynie w³ókien kolagenowych typu I. Te za¶ bior± udzia³ w procesie bliznowacenia. Mechanizm ten t³umaczy znacznie wiêksz± sk³onno¶æ do powstawania blizn u osób doros³ych ani¿eli u ma³ych dzieci. Ostateczny etap gojenia – proces przebudowy tkanki – jest tak¿e zale¿ny od aktywno¶ci kwasu hialuronowego. Dzia³a on bowiem dodatnio na wytwarzanie czynników bliznotwórczych: TGF-b1 i TGF-b2.
Tu nale¿y podkre¶liæ, i¿ przewaga formy polimerowej zwi±zku nasila wytwarzanie czynnika TGF-b3, formy przeciwstawnej do wcze¶niej wymienionych czynników TGF. W przeciwieñstwie do pozosta³ych TGF forma 3 znacz±co redukuje proces tworzenia siê blizny [9, 10]. Wa¿n± rolê kwasu hialuronowego w gojeniu siê ran potwierdza jego udzia³ w poszczególnych etapach tego procesu: pocz±tkowo jest dominuj±c± frakcj± glikozaminoglikanów, w koñcowych etapach gojenia osi±ga warto¶æ sta³± [11].
Z uwagi na swe unikatowe w³a¶ciwo¶ci kwas hialuronowy powinien byæ powszechnie stosowany w leczeniu pacjentów z trudno goj±cymi siê ranami. Doskona³e efekty uzyskuje siê miêdzy innymi w ginekologii, stosuj±c preparaty kwasu hialuronowego dopochwowo. W badaniu Markowskiej i wsp. wykazano szczególnie du¿± skuteczno¶æ preparatów soli sodowej kwasu hialuronowego (CICATRIDINA) w przyspieszaniu i poprawie parametrów gojenia siê ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie, tak¿e powsta³ych w wyniku brachyterapii. Badanie by³o prowadzone z grup± kontroln±, a ocenie poddano efekt leczenia po up³ywie pó³tora miesi±ca oraz trzech miesiêcy. Analizowano równie¿ subiektywne odczucia pacjentek z grupy badanej i kontrolnej dotycz±ce ewentualnych dolegliwo¶ci podczas wspó³¿ycia p³ciowego. Uzyskane wyniki wykaza³y szczególnie du¿± skuteczno¶æ preparatu w zakresie aktywacji i nasilania siê procesu gojenia, a tak¿e w wizualnej poprawie stanu dróg rodnych po brachyterapii, eliminacji zaburzeñ odczuwanych w trakcie wspó³¿ycia seksualnego oraz ³agodzeniu dolegliwo¶ci towarzysz±cych klimakterium. Autorzy pracy podkre¶laj± celowo¶æ stosowania preparatu kwasu hialuronowego w aktywacji procesu gojenia siê ran [12]. Nowym kierunkiem wykorzystania kwasu hialuronowego jest leczenie ran oparzeniowych. W tej grupie pacjentów bada siê modyfikowane koniugaty kwasu hialuronowego, s³u¿±ce do produkcji allogenicznych substytutów skóry [13].
Zastosowanie kwasu hialuronowego w chorobie zwyrodnieniowej stawów, okulistyce i medycynie estetycznej
Mo¿liwo¶æ zastosowania preparatów kwasu hialuronowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów wynika z korzystnego wp³ywu substancji na sam proces zapalny oraz mechanikê stawu. Oddzia³ywanie hialuronianu w postaci wielkocz±steczkowej na proces zapalny zosta³o ju¿ uprzednio wyja¶nione. W wyniku iniekcji preparatu z kwasem hialuronowym do zmienionego stawu hamowaniu ulega produkcja i aktywno¶æ elementów prozapalnych, dziêki czemu dochodzi do os³abienia procesu zapalnego. Ponadto iniekcja preparatu wp³ywa na wzrost masy cz±steczkowej endogennego kwasu hialuronowego w p³ynie stawowym. Zadowalaj±ce efekty kwas hialuronowy daje zw³aszcza w przypadkach zmian stawów kolanowych, a tak¿e innych stawów maziowych: ¿uchwowego, skokowego czy biodrowego. Uwa¿a siê, i¿ rzeczywista skuteczno¶æ terapii zale¿y od szybko¶ci interwencji i jest tym wy¿sza, im szybciej leczenie zostanie rozpoczête. Mimo wysoce obiecuj±cych wyników potwierdzenie rzeczywistej efektywno¶ci kwasu hialuronowego w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów wymaga dalszych badañ [14].
Opisywany preparat znalaz³ równie¿ uznanie w dziedzinie okulistyki. Kwas hialuronowy wystêpuje fizjologicznie w obrêbie ga³ki ocznej (³zy, cia³o szkliste, ciecz wodnista). Jego stosowanie w profilaktyce i terapii jest powszechne i obejmuje leczenie pacjentów z zespo³em suchego oka, zaæm± oraz urazami mechanicznymi oka. Zespó³ suchego oka, zaburzenie o zró¿nicowanej etiologii, nie powoduje jedynie uczucia dyskomfortu u pacjenta. Nieleczone zmiany prowadz± bowiem do nawracaj±cych zapaleñ spojówki, a nawet rogówki. Stosowanie kropli z zawarto¶ci± kwasu hialuronowego oddzia³uje wielokierunkowo: zmniejsza tarcie mechaniczne, wp³ywa korzystnie na strukturê filmu ³zowego oraz wi±¿e szkodliwe substancje [15]. Standardem jest równie¿ stosowanie omawianego zwi±zku podczas zabiegów operacyjnych zaæmy. Kwas hialuronowy stwarza w³a¶ciw± przestrzeñ operacyjn±, zapobiega wysychaniu rogówki, jak równie¿ zapewnia prawid³ow± g³êboko¶æ przedniej komory oka [16].
Z tego wzglêdu bywa wykorzystywany tak¿e podczas zabiegów na tylnym odcinku oka.
Bardzo powszechnie wykorzystuje siê kwas hialuronowy w medycynie estetycznej. Korzystny wp³yw zwi±zku na skórê polega przede wszystkim na jego zdolno¶ci do wi±zania wody, a w konsekwencji utrzymywania odpowiedniego poziomu nawil¿enia i elastyczno¶ci skóry. Dziêki mo¿liwo¶ci wi±zania aktywnych form tlenu dzia³a on równie¿ hamuj±co na szlak wolnorodnikowy, przez co hamuje procesy starzenia.
Co wiêcej, omawiana substancja dzia³a tak¿e jako naturalny wype³niacz zmarszczek. Iniekcja kwasu hialuronowego daje bardziej naturalny i zadowalaj±cy estetycznie efekt ani¿eli uprzednio popularny kolagen. Jest to te¿ bezpieczny sposób dla organizmu z uwagi na brak w³a¶ciwo¶ci alergizuj±cych hialuronianu. Jednak z uwagi na powszechne wystêpowanie zwi±zku w organizmie jest on – podobnie jak jego endogenny odpowiednik – rozk³adany przez hialuronidazy. Z tego wzglêdu iniekcje nale¿y powtarzaæ co kilka tygodni lub miesiêcy. Popularnym zabiegiem kosmetycznym, w którym kwas hialuronowy odgrywa typow± rolê nawil¿aj±c±, jest jego wstrzykiwanie do warstwy miêdzy naskórkiem a skór± w³a¶ciw± [17]. Charakteryzowana substancja jest tak¿e stosowana pomocniczo w leczeniu blizn potr±dzikowych, przebarwieñ i nierówno¶ci naskórka [18].
Ograniczona objêto¶æ niniejszej pracy uniemo¿liwia dok³adne omówienie wszystkich kierunków wykorzystania kwasu hialuronowego w medycynie. Nale¿y jednak zwróciæ uwagê na nowatorskie sposoby jego stosowania w leczeniu chorób dzi±se³ oraz astmy, a tak¿e w formie no¶nika leków czy sk³adnika sztucznej skóry.
Jak wykazano, kwas hialuronowy jest obecnie jednym z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych narzêdzi wspó³czesnej medycyny. Prowadzi siê intensywne badania maj±ce wskazaæ nowe mo¿liwo¶ci jego zastosowania w profilaktyce i leczeniu. Odkrycia te mog± mieæ istotne znaczenie, gdy¿ kwas hialuronowy nale¿y do nielicznych substancji leczniczych nie tylko efektywnych, ale równie¿ bezpiecznych dla ludzkiego organizmu.
Pi¶miennictwo:
1. Volpi N., Schiller J., Stern R. i wsp.: Role, metabolism, chemical modifications and applications of hyaluronan, Curr Med Chem 2009, 16 (14), 1718–45.
2. McDonald J., Hascall V. C.: Hyaluronan minireview series, J Biol Chem 2002, 15, 277 (7), 4575–9.
3. Powell J. D., Horton M. R.: Threat matrix: low-molecular-weight hyaluronan (HA) as a danger signal, Immunol Res 2005, 31, 207–18.
4. Slevin M., Kumar S., Gaffney J.: Angiogenic oligosaccharides of hyaluronan induce multiple signaling pathways affecting vascular endothelial cell mitogenic and wound healing responses, J Biol Chem 2002, 277, 41046–59.
5. Taylor K. R., Gallo R. L.: Glycosaminoglycans and their proteoglycans: host-associated molecular patterns for initiation and modulation of inflammation, FASEB J 2006, 20, 9–22.
6. Day A. J., Prestwich G. D.: Hyaluronan-binding proteins: tying up the giant, J Biol Chem 2002, 277, 4585–8.
7. Dechert T. A., Ducale A. E., Ward S. I. i wsp.: Hyaluronan in human acute and chronic dermal wounds, Wound Repair Regen 2006, 14, 252–8.
8. David-Raoudi M., Tranchepain F., Deschrevel B. i wsp.: Differential effects of hyaluronan and its fragments on fi broblasts: relation to wound healing, Wound Repair Regen 2008, 16, 274–87.
9. Chin G. A., Diegelmann R. F., Schultz G. S.: Cellular and molecular regulation of wound healing, [w:] Wound healing, red. A. F. Falabella, R. S. Kirsner, London, Taylor & Francis Group 2005, 17–37.
10. Hoffman M., Harger A., Lenkowski A. i wsp..: Cutaneous wound healing is impaired in hemophilia B, Blood 2006, 108, 3053–60.
11. Simeon A., Wegrowski Y., Bontemps Y. i wsp.: Expression of glycosaminoglycans and small proteoglycans in wounds: modulation by the tripeptide-copper complex glycyl-L-histydyl-L-lysine-Cu2+, J Invest Dermatol 2000, 115, 962–8.
12. Markowska J., Markowska A., M±dry R.: Ocena skuteczno¶ci stosowania Cicatridiny w procesie gojenia i reparacji szyjki macicy, pochwy i krocza – otwarte nierandomizowane badanie kliniczne, Ginekol Pol 2008, 79 (7), 494–8.
13. Kubo K., Kuroyanagi Y.: Development of a cultured dermal substitute composed of a spongy matrix of hyaluronic acid and atelo-collagen combined with fibroblasts: cryopreservation, Artif Organs 2004, 28, 182–8.
14. Abate M, Schiavone C, Salini V.: Hyaluronic acid in ankle osteoarthritis: why evidence of efficacy is still lacking? Clin Exp Rheumatol 2012 Feb 16.
15. McCann L. C., Tomlinson A., Pearce E. I. i wsp.: Effectiveness of artificial tears in the management of evaporative dry eye, Cornea 2012 Jan, 31 (1), 1–5.
16. Morley A. M., Malhotra R.: Use of hyaluronic acid filler for tear-trough rejuvenation as an alternative to lower eyelid surgery, Ophthal Plast Reconstr Surg 2011 Mar-Apr, 27 (2), 69–73.
17. Jones D.: Volumizing the face with soft tissue fillers, Clin Plast Surg 2011 Jul, 38 (3), 379–90.
18. Hasson A., Romero W. A.: Treatment of facial atrophic scars with Esthélis, a hyaluronic acid filler with polydense cohesive matrix (CPM), J Drugs Dermatol 2010 Dec, 9 (12), 1507–9.
|