New solutions in instruments and surfaces disinfection and their practical application
mgr El¿bieta Kutrowska
Streszczenie
W procesie dekontaminacji narzêdzi i powierzchni bardzo wa¿n± rolê odgrywa czyszczenie. ¦rodki dezynfekcyjne nie mog± utrudniaæ usuwania brudu, a najlepiej je¶li ³±cz± w³a¶ciwo¶ci mikrobójcze i czyszcz±ce.
Summary
Cleaning performs a very important role in instruments and surfaces decontamination process. Disinfectants cannot make dirt removal difficult. It is desirable, that they connect microbiological activity and cleaning properties.
S³owa kluczowe/Key words
skuteczna dezynfekcja, skuteczne czyszczenie
effective disinfection, effective cleaning
Coraz lepsza znajomo¶æ przyczyn zaka¿eñ szpitalnych jest powodem zwiêkszenia siê zapotrzebowania na ¶rodki dezynfekuj±ce stosowane do likwidacji rezerwuarów drobnoustrojów i przerwania dróg szerzenia siê zaka¿eñ.
¦rodowisko zak³adu ochrony zdrowia jest nieustannie kontaminowane mikroorganizmami pochodz±cymi od chorych, pracowników i osób czasowo przebywaj±cych w placówce. W trakcie wykonywania procedur medycznych infekowane s± narzêdzia, aparatura medyczna, materia³y opatrunkowe, po¶ciel, meble i wszelkie powierzchnie w otoczeniu chorego. ¬ród³em drobnoustrojów mo¿e byæ te¿ woda, po¿ywienie i powietrze.
Skuteczne leczenie wymaga dobrych warunków sanitarno-epidemiologicznych, czyli czystego ¶rodowiska, sterylnych narzêdzi i materia³ów medycznych.
Czynno¶ci zwi±zane z dekontaminacj± s± wykonywane w ramach dzia³añ profilaktycznych i interwencyjnych. Zakres dekontaminacji jest uzale¿niony od ryzyka infekcji wi±¿±cego siê z wykonywanymi procedurami medycznymi, obecno¶ci rezerwuarów drobnoustrojów oraz zjadliwo¶ci patogenów. Redukcjê liczby drobnoustrojów uzyskujemy w wyniku czyszczenia i dezynfekcji, a w przypadku wyrobów medycznych wysokiego ryzyka tak¿e przez sterylizacjê.
Przez wiele lat w dezynfekcji dominowa³y preparaty oparte na aldehydach. Charakteryzuj± siê one du¿± skuteczno¶ci± mikrobójcz±, ale nie maj± w³a¶ciwo¶ci czyszcz±cych, wrêcz utrudniaj± mycie przez koagulacjê bia³ka [2, 6, 8, 9].
Próby rozszerzenia ich w³a¶ciwo¶ci przez dodanie zasad amoniowych i tenzydów tylko nieznacznie wp³ynê³y na zdolno¶æ usuwania protein.
Badania nad biofilmami, ich struktur±, miejscami tworzenia siê i mo¿liwo¶ciami usuwania spowodowa³y zmianê zakresu dezynfekcji. Od wspó³czesnych ¶rodków dezynfekcyjnych wymaga siê skuteczno¶ci mikrobójczej w znacznie trudniejszych warunkach, czyli zabijania drobnoustrojów w biofilmach, a tak¿e dobrych w³a¶ciwo¶ci myj±cych; maj± one nie dopuszczaæ do tworzenia siê biofilmów lub je skutecznie usuwaæ. Usuwanie biofilmów jest bardzo trudne, a na powierzchniach ukrytych bywa czêsto nieskuteczne [4, 5]. Dlatego bardzo wa¿ne jest zapobieganie ich powstawaniu przez skuteczne i szybkie usuwanie zanieczyszczeñ.
Termin „czyszczenie” obejmuje usuwanie wszystkich zanieczyszczeñ, w tym tak¿e drobnoustrojów. Dlatego u¿ytkownik oczekuje po³±czenia w³a¶ciwo¶ci biobójczych i czyszcz±cych w preparatach, szczególnie stosowanych do wstêpnej dezynfekcji narzêdzi i zanieczyszczonych powierzchni [3, 5, 6].
Zwi±zki amoniowe
Zainteresowanie ¶rodkami dezynfekcyjnymi o dobrych w³a¶ciwo¶ciach czyszcz±cych spowodowa³o powrót do preparatów opartych na czwartorzêdowych zwi±zkach amoniowych. Przez wiele lat stosowano je tylko do dezynfekcji powierzchni albo jako dodatek do innych substancji czynnych w ¶rodkach dezynfekcyjnych do narzêdzi.
Jednorazowa dezynfekcja jest czêsto nieskuteczna, gdy¿ drobnoustroje wytwarzaj± mechanizmy obronne w postaci przetwalników, biofilmu itp. Skuteczniejsze s± stopniowane dzia³ania redukuj±ce, prowadzone a¿ do uzyskania w³a¶ciwego poziomu bezpieczeñstwa [5, 6, 11].
W technologii sterylizacji wyrobów medycznych redukcja mikroorganizmów przebiega w czterech etapach, obejmuj±cych dezynfekcjê wstêpn±, czyszczenie, dezynfekcjê w³a¶ciw± i sterylizacjê. Podobnie postêpuje siê podczas dezynfekcji powierzchni ska¿onych: najpierw poddaje siê je wstêpnej dezynfekcji w celu redukcji zagro¿enia i umo¿liwienia personelowi wykonania czyszczenia i dezynfekcji koñcowej. Czynno¶ci te powtarza siê do uzyskania odpowiedniego poziomu redukcji [5, 6, 11].
W dezynfekcji roz³o¿onej na etapy jest miejsce dla produktów opartych na czwartorzêdowych zwi±zkach amoniowych, mimo ¿e zakres ich dzia³ania jest ograniczony. Dzia³aj± one bakteriobójczo, dro¿d¿obójczo oraz wirusobójczo wobec niektórych wirusów os³onowych [2]. Maj± jednak bardzo dobre w³a¶ciwo¶ci myj±ce i ta cecha zdecydowa³a o ich szerszym wykorzystaniu [6, 9]. Dobrze komponuj± siê z alkilem kokospropylenodiaminy i poliheksanidem.
Zakres dzia³ania tych produktów zale¿y od ilo¶ci substancji czynnych. Niektóre z nich oprócz dzia³ania bakteriobójczego i grzybobójczego cechuj± siê dzia³aniem pr±tkobójczym [2]. Niszcz± tak¿e wirusy os³onkowe oraz adenowirusy. Preparaty te s± obojêtne dla wielu materia³ów, dlatego stosuje siê je do dezynfekcji endoskopów elastycznych bezpo¶rednio po u¿yciu, ³±cz±c mycie z dezynfekcj± wstêpn±. Nastêpuj±ce po tym mycie i dezynfekcja w myjni-dezynfektorze s± bardziej skuteczne. Preparaty te znajduj± tak¿e zastosowanie we wstêpnej dezynfekcji endoskopów sztywnych, narzêdzi metalowych i wielu tworzyw sztucznych. Mog± byæ stosowane do dezynfekcji respiratorów, inkubatorów i sprzêtu do inhalacji [11]. Sprzêt ten wymaga szczególnej uwagi z powodu ró¿nych materia³ów u¿ywanych do produkcji, w tym wielu elementów elektrycznych i elektronicznych. Dlatego wyboru ¶rodka dezynfekcyjnego i metody dekontaminacji nale¿y dokonywaæ po dok³adnym przeczytaniu instrukcji producenta. Podczas dezynfekcji mocno zakrwawionych narzêdzi za pomoc± preparatów zawieraj±cych czwartorzêdowe zwi±zki amoniowe nie nale¿y przed³u¿aæ czasu dezynfekcji ponad zalecany przez producenta, poniewa¿ niektóre substancje czynne wi±¿± siê z krwi±, tworz±c na narzêdziach k³aczkowaty osad trudny do usuniêcia [11].
W tej grupie jest bardzo du¿o produktów przeznaczonych do dezynfekcji zarówno powierzchni, jak i narzêdzi. Szczególnie wa¿ne s± ¶rodki dezynfekcyjne do narzêdzi, gdy¿ niekorzystne dzia³anie mo¿e spowodowaæ uszkodzenia i straty materialne albo opó¼nienia w przygotowaniu narzêdzi na czas. Dlatego wa¿ne s± badania u¿ytkowe, umo¿liwiaj±ce dobranie preparatów w zale¿no¶ci od posiadanego instrumentarium. Na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ s±dzê, ¿e korzystne cechy posiada wiele produktów, np. Perfectan endo, Gigasept AF, Instru Extra.
Efekt wytr±cania siê osadów nie wystêpuje przy stosowaniu preparatu zawieraj±cego propionian didecylodimetyloamoniowy, poliheksanid i kompleks trójenzymatyczny, który rozk³ada zanieczyszczenia. Preparat Aniosyme DD1 ma dobre w³a¶ciwo¶ci czyszcz±ce i skuteczno¶æ biobójcz± wobec bakterii, pr±tków, grzybów i wirusów os³onkowych. Dobrymi w³a¶ciwo¶ciami czyszcz±cymi oraz szerokim spektrum dzia³ania odznaczaj± siê preparaty zawieraj±ce glukoprotaminê (Incidin plus i Sekusept plus). Dzia³aj± one bakteriobójczo, pr±tkobójczo (M. terrae, M. avium), grzybobójczo, wirusobójczo wobec wirusów os³onkowych [10] i niektórych nieos³onkowych.
Pojawi³y siê na rynku preparaty, których g³ównymi sk³adnikami s± kokospropylenodiamina i jej pochodne. Znanym preparatem jest Stabimed®, a nowo¶ci± Instru Star o dzia³aniu bakteriobójczym, grzybobójczym, pr±tkobójczym (M. terrae, M. avium), wirusobójczym wobec wirusów nieos³onkowych [1, 2].
Aminy
Szeroki zakres dzia³ania w krótkim czasie uzyskuj± preparaty aminowe zawieraj±ce alkilotriaminê i monoetanoloaminê – Virusolve+. Zabij± one bakterie, grzyby (dro¿d¿e i ple¶nie), pr±tki, wirusy os³onkowe i bezos³onkowe, a tak¿e niektóre przetrwalniki. Maj± bardzo dobre w³a¶ciwo¶ci myj±ce i zgodno¶æ z wieloma materia³ami. S± przeznaczone do dezynfekcji narzêdzi i powierzchni [2].
Nadtlenek wodoru
Drug± m³odo¶æ prze¿ywa nadtlenek wodoru, przez wiele lat u¿ywany g³ównie jako antyseptyk do dezynfekcji ran. Nadtlenek wodoru ma dobre w³a¶ciwo¶ci czyszcz±ce: w obecno¶ci substancji organicznych dochodzi do gwa³townego rozk³adu po³±czonego z wydzieleniem wolnego tlenu, który ma silne dzia³anie biobójcze. Zakres dzia³ania obejmuje bakterie, grzyby (dro¿d¿aki i ple¶nie), pr±tki, wirusy os³onkowe i bezos³onkowe, a w niektórych wypadkach tak¿e spory Bacillus subtilis i Clostridium difficile [2]. Preparaty do szybkiej dezynfekcji powierzchni: Anioxy spray WS i Oxivir spray s± przydatne do czyszczenia aparatury, sto³ów operacyjnych, klawiatury urz±dzeñ i innych powierzchni dotykanych rêkami. Krótki czas uzyskania skuteczno¶ci mikrobójczej umo¿liwia szybk± dezynfekcjê miêdzy zabiegami. Wymienione preparaty ró¿ni± siê zakresem dzia³ania, Oxivir spray nie dzia³a sporobójczo [11].
Nadtlenek wodoru jest u¿ywany tak¿e do dezynfekcji metod± fumigacji przez wytworzenie suchej mg³y lub rozpylenie aerozolu. Metoda ta jest bardzo u¿yteczna w miejscach, gdzie s± zainstalowane urz±dzenia zawieraj±ce elektronikê. Aparatura medyczna ma wiele ukrytych powierzchni, których nie mo¿na dezynfekowaæ przez umycie, przetarcie, spryskanie, poniewa¿ spowodowa³oby to jej uszkodzenie i poci±gnê³o za sob± bardzo du¿e koszty przestoju i napraw. Preparaty stosowane w urz±dzeniach wytwarzaj±cych mg³ê i aerozole zawieraj± nadtlenek wodoru, np. Vaprox do technologii VHP, Aseptanios HP 50 do generatora aerozolu Aerosept AF, Nocolyse (H2O2 + jony Ag) do aparatu Nocospray.
Metody fumigacyjne ró¿ni± siê efektem mikrobójczym i zastosowaniem. Podczas wytwarzania suchej mg³y za pomoc± VHP stê¿enie nadtlenku wodoru w pomieszczeniu wynosi od 0,1 do 1,5 mg/l. Umo¿liwia to niszczenie wegetatywnych i przetrwalnych form bakterii, a tak¿e grzybów, pr±tków i wirusów. Aseptanios HP 50 jest rozpylany w dawce 12 ml/m3 i przez sze¶æ godzin wykazuje dzia³anie bakteriobójcze, grzybobójcze, pr±tkobójcze (M. terrae), wirusobójcze wobec wirusów os³onkowych i niektórych spor (Clostridium difficile,
Bacillus subtilis). Urz±dzenie Nocospray rozpyla preparat Nocolyse w dawce 1 ml/m3, dzia³aj±cy przez 30 minut bakteriobójczo, grzybobójczo, w ograniczonym zakresie wirusobójczo i sporobójczo. Jest przeznaczone do dzia³añ profilaktycznych. Niektóre urz±dzenia do fumigacji s± przystosowane do rozpylania tak¿e preparatów o innym sk³adzie chemicznym, np. alkoholi, aldehydów i czwartorzêdowych zwi±zków amoniowych [7].
Usuwanie zanieczyszczeñ utrwalonych przez ¶rodki alkoholowe, aldehydowe, a tak¿e podwy¿szon± temperaturê jest bardzo trudne i wymaga zarówno dzia³ania mechanicznego, jak te¿ chemicznego. Zanieczyszczenia te stanowi± bazê do tworzenia biofilmów. Szczególnie nara¿one na powstawanie biofilmów s± instrumenty, w których istniej± miejsca trudno dostêpne do czyszczenia i oceny wzrokowej. Nale¿± do nich endoskopy elastyczne i niektóre czê¶ci endoskopów sztywnych, a tak¿e urz±dzenia zawieraj±ce nawil¿acze, rurki i kana³y. Wytrawianie biofilmu jest mo¿liwe za pomoc± ¶rodków zawieraj±cych kwas nadoctowy. W myjniach dezynfekcyjnych do endoskopów elastycznych oraz w myjniach do narzêdzi mo¿na zainstalowaæ programy do mycia i dezynfekcji z u¿yciem kwasu nadoctowego [6, 8]. Maszynowy program OXIVARIO s³u¿y do skutecznego usuwania zanieczyszczeñ i drobnoustrojów za pomoc± preparatu Secumatic® + oxivario. Preparaty zawieraj±ce kwas nadoctowy s± stosowane tak¿e do dezynfekcji manualnej. U¿ywa siê ich po wstêpnym czyszczeniu narzêdzi w celu rozpuszczenia zalegaj±cych zanieczyszczeñ bia³kowych [8].
Chlorowce
Preparaty zawieraj±ce chlor i jego pochodne s± znane i od dawna stosowane do dezynfekcji powierzchni, szczególnie ³azienek i sanitariatów. Najczê¶ciej stosowane substancje czynne to podchlorym sodu, N-chlorotoluenosulfonamid (chloramina T), dichloroizocyjanuran sodu. Zakres ich dzia³ania zale¿y od stê¿enia chloru w roztworze. Na powierzchnie nieznacznie zabrudzone jest stosowana dawka chloru od 1000 do 2000 ppm, a na powierzchnie zanieczyszczone krwi±, wydzielinami i wydalinami niezbêdna jest dawka od 6000 do 10 000 ppm, dzia³aj±ca w czasie od 30 do 15 minut.
W ostatnich latach powsta³y nowe preparaty zawieraj±ce dwutlenek chloru, o szerokim spektrum dzia³ania (bakterie, grzyby, wirusy pr±tki i spory) w czasie 30 sekund. Preparaty te s± bardzo przydatne w miejscach wymagaj±cych szybkiej dezynfekcji powierzchni, takich jak sto³y laboratoryjne, sto³y operacyjne, aparatura, pod³ogi. S± to preparaty dwusk³adnikowe, wymagaj±ce po³±czenia bezpo¶rednio przed u¿yciem (Tristel Fuse koncentrat do rozcieñczania) lub ³±czone w trakcie aplikacji (Tristel Jet, Tristel Duo). Nie s± uci±¿liwe w praktycznym stosowaniu, a bardzo dobrze usuwaj± zanieczyszczenia z krwi, nie niszcz±c przy tym materia³ów.
Pianki
Do dezynfekcji ma³ych powierzchni najczê¶ciej s± stosowane preparaty w postaci aerozolu lub p³ynu do przetarcia. Spryskiwanie ¶rodkami alkoholowymi wywo³uje u wielu osób silne podra¿nienie oczu, nosa i gard³a. Podczas spryskiwania sto³ów, blatów, wózków kropelki odbijaj± siê od powierzchni i tworz± siê drobniejsze cz±steczki, które unosz± siê w powietrzu i s± wdychane przez ludzi znajduj±cych siê w pobli¿u.
Dezynfekcja przez spryskanie powierzchni jest czêsto nieprawid³owa, gdy¿ powoduje nierównomierne pokrycie miejsca dezynfekowanego i ma³± skuteczno¶æ dzia³ania.
Byæ mo¿e rozwi±zaniem tego problemu jest zast±pienie spryskiwaczy koñcówkami spieniaj±cymi. Mo¿na je stosowaæ zarówno do wodnych roztworów, jak i alkoholi. Ten sam preparat naniesiony w postaci pianki nie ma dzia³ania dra¿ni±cego lub jest ono znacznie mniejsze. Pianka naniesiona na powierzchniê wymaga rozprowadzenia rêcznikiem jednorazowym w celu równomiernego pokrycia sprzêtu dezynfekowanego. Efektywno¶æ takich dzia³añ jest pewniejsza ni¿ samego spryskania. Aerozole natomiast s± niezbêdne do dezynfekcji powierzchni trudno dostêpnych, których nie mo¿na umyæ, zanurzyæ, przetrzeæ ¶rodkiem dezynfekcyjnym.
Chusteczki dezynfekcyjne
Wiele przedmiotów i powierzchni wymaga szybkiej dezynfekcji przez przecieranie. Zamiast aerozolu, pianki czy p³ynu mo¿na u¿yæ chusteczek nas±czonych ¶rodkiem dezynfekcyjnym. Jest to forma znana od kilku lat, ale ostatnio pojawi³y siê nowe produkty. Bezpieczeñstwo pacjenta i personelu wymaga, aby by³y one zarejestrowane jako wyroby medyczne lub produkty biobójcze o udokumentowanej skuteczno¶ci dzia³ania. Nie mo¿na zast±piæ ich wyrobami kosmetycznymi lub chusteczkami u¿ywanymi w warunkach domowych, w biurze itp.
Chusteczki dobrze siê nadaj± do dezynfekcji i czyszczenia g³owic ultrasonograficznych, powierzchni aparatów, klawiatury urz±dzeñ, czyli mog± byæ stosowane wszêdzie tam, gdzie dopuszczone jest tylko przecieranie wilgotne, gdy¿ wiêksza ilo¶æ p³ynu uszkadza urz±dzenie. Je¿eli dezynfekowane przedmioty maj± bezpo¶redni kontakt ze skór± lub b³on± ¶luzow± pacjenta, powinny byæ po dezynfekcji przetarte czyst± wod±, aby zapobiec niepo¿±danym reakcjom. Szczególnie wa¿ne jest usuniêcie wyschniêtego ¶rodka dezynfekcyjnego ze ¶cianek inkubatorów, respiratorów, ³ó¿eczek dzieciêcych.
Podsumowanie
Wiêkszo¶æ ¶rodków dezynfekcyjnych powstaj±cych w ostatnich latach zawiera znane ju¿ substancje czynne w nowych kombinacjach recepturowych. Uzupe³nieniem s± tenzydy i enzymy poprawiaj±ce w³asno¶ci czyszcz±ce. Nadtlenek wodoru, dwutlenek chloru, czwartorzêdowe zwi±zki amoniowe, aminy, pochodne guanidyny to ¶rodki pierwszej linii w zakresie dekontaminacji. Ich zadaniem jest szybkie i skuteczne usuniêcie zanieczyszczeñ, zahamowanie namna¿ania drobnoustrojów i ograniczenie mo¿liwo¶ci tworzenia biofilmów. Kwas nadoctowy i aldehydy s± wykorzystane do dezynfekcji w³a¶ciwej. Skuteczne czyszczenie i dezynfekcja s± warunkiem efektywnej sterylizacji.
W przypadku dezynfekcji powierzchni po³±czenie dzia³ania czyszcz±cego i dezynfekcji znacznie przyspiesza przygotowanie pomieszczeñ do kolejnego u¿ycia. Wa¿ne jest tak¿e, aby du¿± skuteczno¶æ uzyskaæ w krótkim czasie.
Rozwój medycyny to równie¿ nowe, skomplikowane urz±dzenia, dla których niezbêdne s± nowe techniki dezynfekcji, wykorzystuj±ce ¶rodki chemiczne w formie gazu, aerozolu. Postêp w dziedzinie dezynfekcji cieszy, ale ci±gle musimy pamiêtaæ o tym, ¿e drobnoustroje s± przed nami, wyprzedzaj± nas, a wszelkie dzia³ania s³u¿± do tego, aby zmniejszyæ dziel±cy nas dystans.
Pi¶miennictwo:
1. Grzybowska W., Bocian E., Tyski S.: Glukoprotamina – badania fazy 1 i 2 aktywnosci bakteriobójczej, Zaka¿enia 2010, 1, 7–12.
2. Gromadecki J., Wróbel R.: Sk³adniki aktywne wystêpuj±ce w preparatach dezynfekcyjnych i antyseptycznych, Zaka¿enia 2009, 1, 29–36.
3. Kutrowska E.: Potrzeba walidacji i kontrola skuteczno¶ci dzia³ania preparatów myj±cych przeznaczonych dla wyrobów medycznych, Zaka¿enia 2009, 1, 11–7.
4. Ró¿alska B.: Biofilmy drobnoustrojów i ich rola w zaka¿eniach, Sepsis 2008, 1, 49–53.
5. Siegmund B.: Materia³y z warsztatów WFHSS w Bydgoszczy 2007.
6. Hith N.: Materia³y z warsztatów WFHSS w Bydgoszczy 2007.
7. Waszak B.: Dezynfekcja pomieszczeñ szpitalnych, Zaka¿enia 2006, 4, 21–25.
8. Marek T., Dziurkowska-Marek A.: ¦rodki dezynfekcyjne do endoskopów giêtkich, Zaka¿enia 2006, 2, 6–10.
9. Kutrowska E.: Kwas nadoctowy w nowoczesnych procesach dekontaminacji, Zaka¿enia 2005, 4, 15–9.
10. Podsadna B., Zab³ocki M.: Nowa grupa preparatów myj±co-dezynfekuj±cych zawieraj±cych zespó³ trzech enzymów, Zaka¿enia 2005, 3, 17–20.
11. Do¶wiadczenia w³asne.
|