Czasopismo "Zaka¿enia" publikuje prace oryginalne i przegl±dowe z zakresu szeroko pojêtej nauki o zaka¿eniach szpitalnych i poza szpitalnych, uwzglêdniaj±c zasady ich kontroli i leczenia.
Zasady ogólne
Przed publikacj± pracy autorzy s± zobowi±zani do przes³ania o¶wiadczenia, ¿e dana praca nie zosta³a i nie zostanie z³o¿ona do druku w innym czasopi¶mie przed jej opublikowaniem w "Zaka¿eniach" albo odrzuceniem.
Autorzy chc±cy opublikowaæ swoj± pracê zobowi±zani s± do przes³ania na adres redakcji egzemplarza maszynopisu pracy wraz z materia³em ilustracyjnym, kopii maszynopisu w formie elektronicznej oraz o¶wiadczenia o nieopublikowaniu pracy i zgody kierowników jednostek, w których zosta³a wykonana praca, na publikacjê. Tekst powinien byæ napisany w edytorze tekstu Word. Objêto¶æ pracy (tekst, tabele i ryciny) do 7 stron znormalizowanego maszynopisu, czyli 12 600 znaków ze spacjami (po 1800 znaków na stronie) (liczbê znaków nale¿y odczytaæ na pasku menu pod pozycj± "narzêdzia" w "statystyce wyrazów" – "znaki ze spacjami") (rozmiar czcionki 12, odstêp 1,5). W przypadku tekstu zbyt obszernego redakcja zastrzega sobie prawo odes³ania materia³u do autorów w celu dokonania skrótów. Redakcja zastrzega sobie prawo do odrzucenia pracy bez poddawania jej dalszemu procesowi redakcyjnemu, je¶li jej tre¶æ odbiega od profilu czasopisma, istotne elementy pracy zosta³y wcze¶niej opublikowane albo maszynopis lub materia³ ilustracyjny zosta³ przygotowany w sposób ra¿±co niezgodny z przedstawionymi zasadami.
Autorzy w terminie do czterech miesiêcy zostan± poinformowani o przyjêciu albo odrzuceniu pracy z podaniem uzasadnienia oraz z poprawkami proponowanymi przez niezale¿nych recenzentów i zespó³ redakcyjny (z wyj±tkiem drobnych poprawek stylistycznych).
Autor przed publikacj± otrzyma kopiê pracy, w której powinien nanie¶æ ewentualne poprawki za pomoc± typowych znaków korektorskich. Redakcja zastrzega sobie prawo do przeniesienia publikacji do którego¶ z nastêpnych numerów, je¶li autor przy¶le swoje uwagi z opó¼nieniem.
Przygotowywanie maszynopisu
Maszynopis w formie elektronicznej nale¿y przesy³aæ w formacie MS Word (wersja 6 lub nowsza), najlepiej za pomoc± poczty internetowej.
Przy pisaniu tekstu nale¿y stosowaæ poprawn± polsk± typografiê, w³a¶ciw± symbolikê, prawid³owy zapis liczb i jednostek – np. stosowaæ (nawiasy) zamiast /uko¶ników/, u¿ywaæ poprawnych "cudzys³owów", pisaæ litery greckie (a, b) zamiast ich nazw s³ownych, przy nazywaniu liczb stosowaæ nazwê „miliard” dla 109 a nie "bilion" itd. Nazwy gatunkowe mikroorganizmów nale¿y zapisywaæ kursyw± (Italic). Wzory matematyczne nale¿y zapisywaæ wy³±cznie za pomoc± narzêdzi dostêpnych w ka¿dym pakiecie biurowym (np. Equation dla Microsoft Office). Przy zapisie nazwisk i s³ów obcojêzycznych nale¿y stosowaæ poprawn± ortografiê np. "Schädler", "©koda" a nie "Schadler", "Skoda".
Uk³ad pracy
Na pierwszej stronie nale¿y umie¶ciæ tytu³ pracy w jêzyku polskim i angielskim oraz listê autorów wraz z nazw± i kierownikami jednostek, w których zosta³a wykonana praca lub z których wywodz± siê poszczególni autorzy. Ponadto nale¿y podaæ adres kontaktowy – poczty zwyk³ej lub elektronicznej, numer(y) telefonu. Je¶li autor odpowiedzialny za przysz³e kontakty z redakcj± nie jest pierwsz± osob± na li¶cie, nale¿y go wyró¿niæ podkre¶leniem.
Na drugiej stronie nale¿y zamie¶ciæ streszczenie pracy w jêzyku polskim (do 120 s³ów) i angielskim (do 100 s³ów) – dopuszczalna jest zarówno ortografia brytyjska, jak i amerykañska. Poni¿ej nale¿y równie¿ zamie¶ciæ listy s³ów kluczowych po polsku i angielsku, licz±ce nie wiêcej ni¿ piêæ fraz w ka¿dym z tych jêzyków, oznaczone odpowiednio "S³owa kluczowe", "Keywords".
W³a¶ciwy tekst pracy musi siê zaczynaæ od trzeciej strony. W przypadku prac oryginalnych obowi±zuje standardowy podzia³: wstêp, materia³ i metody, wyniki, dyskusja, wnioski, pi¶miennictwo. W przypadku prac przegl±dowych przyjêty uk³ad pracy musi byæ logicznie powi±zany z jej tre¶ci±.
Pi¶miennictwo
Lista nie mo¿e zawieraæ wiêcej ni¿ 20 pozycji w pracach oryginalnych i 30 w pracach przegl±dowych. Pozycje nale¿y umieszczaæ zgodnie z kolejno¶ci± ich cytowania w tek¶cie. Do pozycji z listy nale¿y odwo³ywaæ siê za pomoc± numerów w nawiasach kwadratowych umieszczonych na koñcu zdania – np. "Tekst zdania [1]" lub "Tekst zdania [1, 2, 3]". Nale¿y zawsze pisaæ nazwiska wszystkich autorów (chyba, ¿e jest ich wiêcej ni¿ trzy – wtedy nale¿y podaæ nazwisko pierwszego autora i skrót "i wsp.") oraz stosowaæ w³a¶ciwe skróty nazw czasopism. Przy korzystaniu ze skomputeryzowanych zbiorów tytu³ów prac nale¿y usun±æ wszystkie b³êdy w ortografii i typografii tytu³ów prac i nazwisk autorów.
Poni¿ej podano przyk³adowe pozycje pi¶miennictwa (artyku³ w czasopi¶mie, rozdzia³ z ksi±¿ki):
1. Mamos E.: XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Zaka¿eñ Szpitalnych, Zaka¿enia 2004, 3, 6–9.
2. Jeljaszewicz J.: Zaka¿enia szpitalne przysz³o¶ci [w:] Zaka¿enia szpitalne, Red: Dzier¿anowska D., Jeljaszewicz J., a-medica press, Bielsko-Bia³a 1999, 613–23.
Tabele
Tabele nale¿y umieszczaæ na osobnych stronach po tek¶cie w³a¶ciwym pracy. Przy ich tworzeniu nale¿y unikaæ nadmiernej liczby linii oraz nie wyrównywaæ zawarto¶ci komórek spacjami. Nad ka¿d± tabel± nale¿y napisaæ skrót "Tab." i numer tabeli oraz jej nazwê. Nale¿y unikaæ zamieszczania nadmiernej liczby tabel i du¿ej ilo¶ci tekstu w poszczególnych rubrykach tabel.
W wersji drukowanej maszynopisu na prawym marginesie nale¿y rêcznie zaznaczyæ miejsca, w których wg autora powinny zostaæ umieszczone tabele.
Ilustracje
Ilustracje nale¿y drukowaæ na osobnych kartkach. Na ostatniej stronie maszynopisu nale¿y podaæ tytu³y (i ewentualn± legendê), poprzedzone skrótem "Ryc."i numerem ilustracji. Numery rycin nale¿y napisaæ na odwrocie wydruków. Wydruki musz± byæ dobrej jako¶ci (rozdzielczo¶æ 600 x 600 DPI lub wy¿sza). Ilustracje mo¿na przesy³aæ tak¿e w formie elektronicznej – pliki w formacie EPS lub AI dla rysunków wektorowych, BMP lub TIFF dla wszystkich rysunków rastrowych i JPG dla zdjêæ. Nale¿y stosowaæ odpowiednie nazywanie plików z rysunkami (np. "Ryc_1. eps", "Ryc_2. jpg").
W wersji drukowanej maszynopisu na prawym marginesie nale¿y rêcznie zaznaczyæ miejsca, w których wg autora powinny zostaæ umieszczone ilustracje. W opisie rycin nale¿y stosowaæ czcionkê Arial oraz unikaæ stosowania zbli¿onych odcieni kolorystycznych do przedstawiania rozró¿nialnych elementów. Nie zaleca siê samodzielnego skanowania zdjêæ i wydruków przez autorów – zamiast tego nale¿y przes³aæ orygina³y dobrej jako¶ci (w przypadku zdjêæ na papierze fotograficznym b³yszcz±cym lub pó³matowym) z ewentualnymi pisemnymi wskazówkami, je¶li np. ma byæ opublikowana czê¶æ zdjêcia.
Poszczególne zdjêcia musz± byæ podpisane i opatrzone nazwiskiem autora zdjêæ.
__________________________________________________________
Formularz poufnej recenzji
dla czasopisma „Zaka¿enia”
dotyczy maszynopisu pracy pt....................................
Zalecenia:
□ – przyj±æ do druku bez zastrze¿eñ
□ – przyj±æ do druku po wprowadzeniu poprawek
□ - odrzuciæ
Czy recenzent zgadza siê na udostêpnienie komentarz autorom:
□ tak , □ nie
Informacje zastrze¿one dla redakcji:
Imiê i nazwisko recenzenta:
Adres domowy:
Telefon kontaktowy: