Chlorhexidine – one of the most widely used antiseptic. Part I: chemical and biological properties
mgr Ewa Bocian
prof. dr hab. Stefan Tyski
Streszczenie
Zwi±zkiem szeroko stosowanym w antyseptyce od ponad 50 lat jest chlorheksydyna (CHX) nale¿±ca do grupy biguanidyn – zwi±zków powierzchniowo czynnych. W preparatach dezynfekcyjnych znalaz³y zastosowanie sole CHX, takie jak: glukonian, octan i chlorowodorek, których rozpuszczalno¶æ w wodzie jest ró¿na. Aktywno¶æ CHX zale¿y od warto¶ci pH ¶rodowiska oraz obecno¶ci substancji organicznych. Chlorheksydyna wykazuje silne dzia³anie biobójcze wobec bakterii Gram(+), s³absze wobec bakterii Gram(–), nie wykazuje dzia³ania bójczego wobec pr±tków gru¼licy. W stosunku do form przetrwalnikowych CHX dzia³a jedynie w podwy¿szonej temperaturze. Wra¿liwo¶æ dro¿d¿y i dermatofi tów na ten zwi±zek jest zbli¿ona do wra¿liwo¶ci komórek wegetatywnych bakterii. Niektóre wirusy lipofi lne ulegaj± inaktywacji pod wp³ywem dzia³ania chlorheksydyny, natomiast wirusy hydrofilne pozostaj± oporne na ten zwi±zek. Chlorheksydyna charakteryzuje siê niewielk± szkodliwo¶ci± i nie wykazuje dzia³ania toksycznego.
Summary
One of the most widely used compounds in antiseptic products, for more than 50 years, is chlorhexidine (CHX), which belongs to biguanides group – surface-active agents. The preparations for disinfection contain CHX salts such as: gluconate, acetate and hydrochloride, differ of the salts water solubility. CHX activity depends on the pH of the environment and the presence of organic substances. Chlorhexidine has strong biocidal activity against Gram-positive bacteria, weaker activity against Gramnegative bacteria, and is inactive against mycobacteria. It is active against bacterial spores only in elevated temperatures. Susceptibility of yeasts and dermatophytes is similar to the sensitivity of vegetative cells of bacteria. The infectivity of some lipophilic viruses is rapidly inactivated by chlorhexidine, but hydrofi lic viruses remain resistant. Chlorhexidine is well tolerated and shows no toxicity.
S³owa kluczowe/Key words
antyseptyki, chlorheksydyna, aktywno¶æ biobójcza
antiseptics, chlorhexidine, biocidal activity
Zwi±zki o aktywno¶ci przeciwdrobnoustrojowej wystêpuj±ce jako substancje czynne preparatów antyseptycznych mo¿emy zasadniczo zaliczyæ do ró¿nych grup: alkoholi, zwi±zków utleniaj±cych (w tym jodoforów), czwartorzêdowych zwi±zków amoniowych czy biguanidyn – zwi±zków powierzchniowo czynnych [1]. Do tej ostatniej grupy nale¿y jeden z najszerzej stosowanych zwi±zków w antyseptyce: chlorheksydyna (CHX). Obecnie przyjêta nazwa chemiczna tego zwi±zku to chloroheksydyna, jednak¿e w pi¶miennictwie polskim czê¶ciej stosuje siê nazwê zwyczajow± – chlorheksydyna. Zwi±zek ten po raz pierwszy zsyntetyzowano w Anglii w roku 1950 w firmie Imperial Chemical Industries (obecnie AkzoNobel) [2]. Cz±steczka chlorheksydyny jest zbudowana z dwóch symetrycznie umieszczonych 4-chlorofenolowych pier¶cieni i dwóch guanidynowych grup centralnie po³±czonych ³añcuchem heksametylenowym (ryc. 1) [2, 3].
Kationowa cz±steczka CHX sw± aktywno¶æ zawdziêcza pojedynczym atomom chloru przy obu pier¶cieniach fenolowych. Jest siln± zasad± praktycznie nierozpuszczaln± w wodzie, a rozpuszczalno¶æ w wodzie soli powsta³ych w wyniku reakcji z kwasami jest bardzo ró¿na. W najnowszym wydaniu Farmakopei Polskiej VIII (FP) zamieszczono monografie soli chloroheksydyny: dioctanu, diglukonianu roztworu i dichlorowodorku [4]. Zwi±zki te znalaz³y zastosowanie w preparatach dezynfekcyjnych. W wielu publikacjach i jêzyku potocznym nazwy soli chloroheksydyny s± upraszczone do: chlorowodorek, octan czy glukonian chlorheksydyny. CHX wystêpuje równie¿ w postaci innej soli, która nie zosta³a ujêta w FP – fosfonianu. Zwi±zkiem CHX najczê¶ciej stosowanym w preparatach dezynfekcyjnych jest glukonian (CHG). Chlorheksydyny glukonianu nie uda³o siê otrzymaæ w postaci sta³ej, produkowany jest jako 20% roztwór wodny (wy¿sze stê¿enie wykazuje zbyt du¿± lepko¶æ) [2]. Jest prawie bezbarwn± lub jasno¿ó³t± ciecz±. Substancja miesza siê z wod±, a tak¿e miesza siê nie wiêcej ni¿ z trzema czê¶ciami acetonu i nie wiêcej ni¿ z piêcioma czê¶ciami etanolu (96%). Chlorheksydyny octan jest bia³ym lub prawie bia³ym mikrokrystalicznym proszkiem. Substancja jest do¶æ trudno rozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w etanolu (96%), trudno rozpuszczalna w glicerolu i glikolu propylenowym. Chlorheksydyna w postaci roztworu lub proszku zwykle jest bez zapachu, jedynie preparaty zawieraj±ce octan mog± mieæ zapach kwasu octowego. Roztwory charakteryzuj± siê gorzkim smakiem, który w preparatach doustnych musi byæ maskowany przez odpowiednie substancje pomocnicze [2]. Chlorheksydyny chlorowodorek jest bia³ym lub prawie bia³ym krystalicznym proszkiem. Substancja do¶æ trudno rozpuszcza siê w wodzie i glikolu propylenowym, bardzo trudno w etanolu (96%) [4].
Zgodno¶ci i niezgodno¶ci chemiczne
Chlorheksydyna jako cz±steczka kationowa wykazuje zgodno¶æ chemiczn± z innymi cz±steczkami kationowymi, np. IV-rzêdowymi zwi±zkami amoniowymi (cetrymid, benzalkoniowy chlorek), w odpowiednich stê¿eniach. Obserwuje siê jednak wiele niezgodno¶ci chemicznych CHX ze zwi±zkami niejonowymi: detergentami, z organicznymi anionami obecnymi w myd³ach zawieraj±cych laurylosiarczan sodowy oraz z wieloma barwnikami u¿ywanymi w przemy¶le farmaceutycznym [5]. Barwniki o charakterze anionowym mog± byæ stosowane w niskich stê¿eniach, np. karmoizyna (E 122) w stê¿eniu 0,0005% jest stosowana w celu identyfikacji roztworu, który pozostaje stabilny przez d³ugi okres, natomiast w wy¿szym stê¿eniu – 0,05% nadaje preparatowi doskona³e w³a¶ciwo¶ci barwi±ce, ale istnieje niebezpieczeñstwo wyst±pienia precypitacji, a okres trwa³o¶ci roztworu wynosi jedynie oko³o siedmiu dni. Chlorheksydyna niezgodna chemicznie jest z gum± arabsk±, alginianem sodowym, sol± sodow± karboksymetylocelulozy, tragakant±, sol± sodow± fluoresceiny, siarczanami miedzi i cynku, azotanem srebra, chloramfenikolem, penicylin±, sulfonamidami i kwasem borowym. Niezgodno¶ci te w du¿ym stopniu zale¿± od stê¿enia substancji, pH ¶rodowiska, obecno¶ci substancji pomocniczych, zw³aszcza buforuj±cych, jak równie¿ od czasu przechowywania roztworów. Pirosiarczyn sodowy znosi dzia³anie chlorheksydyny. Korki kauczukowe stosowane jako zamkniêcie butelek unieczynniaj± chlorheksydynê, dlatego nie mo¿na ich stosowaæ z tym zwi±zkiem [2, 5]. Ostatnie doniesienia Kaisera i wsp. zwracaj± uwagê na niekorzystne zjawisko redukcji przed³u¿onej aktywno¶ci chlorheksydyny glukonianu przez niektóre sk³adniki alkoholowych preparatów do dezynfekcji r±k, takich jak: karbomer czy polimery akrylowe [6].
Trwa³o¶æ
Wodne roztwory chlorheksydyny s± stosunkowo odporne na dzia³anie podwy¿szonej temperatury. Ogrzewanie do 100oC nie powoduje rozk³adu, natomiast w wy¿szej temperaturze nastêpuje intensywny rozk³ad substancji do 4-chloroaniliny. Chlorheksydyny glukonian w porównaniu z octanem jest bardziej podatny na rozk³ad w podwy¿szonej temperaturze. Podczas d³ugotrwa³ego przechowywania pod wp³ywem ¶wiat³a i powietrza roztwór chlorheksydyny stopniowo ciemnieje. Wodne roztwory s± najbardziej stabilne w zakresie pH 5–8. Przy warto¶ciach pH powy¿ej 8 chlorheksydyny zasada ulega precypitacji, a w ¶rodowisku bardziej kwa¶nym staje siê mniej stabilna i zmniejsza siê jej aktywno¶æ. Pod wp³ywem ¶wiat³a nastêpuje zabarwienie roztworów z chlorheksydyn±, sterylizowanych termicznie w pojemnikach z polietylenu lub polipropylenu. Podczas d³u¿szego przechowywania wodnych roztworów o stê¿eniu co najmniej 0,02% CHX, zawieraj±cych 0,9% chlorku sodowego, chlorheksydyna mo¿e siê wytr±caæ [2, 5].
Aktywno¶æ chlorheksydyny jest zale¿na od warto¶ci pH ¶rodowiska, a optymalny zakres wynosi 5,5–7,0 [2, 7, 8]. Ciekawe, ¿e aktywno¶æ przeciwbakteryjna zwi±zku w przypadku Staphylococcus aureus i Escherichia coli wzrasta wraz ze wzrostem pH, natomiast w stosunku do Pseudomonas aeruginosa aktywno¶æ ta wzrasta ze spadkiem pH [5].
Obserwuje siê redukcjê aktywno¶ci chlorheksydyny w obecno¶ci substancji organicznych, jednak¿e w porównaniu np. z jodoforami stwierdzono znacznie wy¿sz± skuteczno¶æ dzia³ania chlorheksydyny w obecno¶ci krwi [2].
Mechanizm dzia³ania
Chlorheksydyna w stosunkowo niskich stê¿eniach wykazuje aktywno¶æ bakteriostatyczn±, natomiast w wy¿szych stê¿eniach, ró¿nych w zale¿no¶ci od gatunku drobnoustroju, dzia³a biobójczo, i to podczas krótkiego kontaktu.
Mo¿na wyodrêbniæ nastêpuj±ce etapy dzia³ania [2, 8, 9,10]:
- szybkie przyci±ganie kationowej cz±steczki chlorheksydyny do ujemnie na³adowanej komórki bakteryjnej;
- specyficzna, silna adsorpcja do zawieraj±cych fosforany sk³adników powierzchni komórki bakteryjnej;
- przenikniêcie przez ¶cianê komórkow±, prawdopodobnie w wyniku biernej dyfuzji;
- przyci±ganie w kierunku b³ony cytoplazmatycznej i uszkodzenie jej integralno¶ci;
- wyp³yw niskocz±steczkowych sk³adników cytoplazmatycznych, takich jak jony potasu, i hamowanie aktywno¶ci pewnych enzymów zwi±zanych z b³on± cytoplazmatyczn±;
- precypitacja cytoplazmy przez tworzenie kompleksów z ufosforylowanymi zwi±zkami, takimi jak adenozynotrifosforan (ATP) i kwasy nukleinowe.
W obecno¶ci chlorheksydyny ujemny ³adunek powierzchniowy komórki bakteryjnej jest szybko neutralizowany i odwracany, a wielko¶æ dodatniego ³adunku jest proporcjonalna do stê¿enia chlorheksydyny i osi±ga stabiln± równowagê w ci±gu piêciu minut. Subletalne stê¿enie chlorheksydyny wywo³uje strukturalne zmiany w b³onie zewnêtrznej bakterii Gram(–). Wyp³yw dwuwarto¶ciowych kationów, zw³aszcza wapniowych, jest obserwowany tu¿ przed lub w trakcie zachodzenia zmian w b³onie zewnêtrznej. Prawdopodobnie chlorheksydyna, wi±¿±c siê z ujemnie na³adowanymi miejscami peptydoglikanu, wypiera kationy metali obecne w ¶cianie komórkowej.
Wa¿nym miejscem zwi±zanym z biobójcz± aktywno¶ci± chlorheksydyny jest b³ona cytoplazmatyczna drobnoustrojów. Powodem jej uszkodzenia jest wyp³yw niskocz±steczkowych sk³adników (np. jonów potasu), prowadz±cy do skurczenia siê lub plazmolizy protoplastu. Ten proces, zachodz±cy w ¶rodowisku subletalnego stê¿enia chlorheksydyny, prowadzi do utraty nawet 50% jonów potasowych; mo¿e on byæ odwracalny pod warunkiem usuniêcia tego zwi±zku. W wy¿szych stê¿eniach CHX dochodzi do wyp³ywu wysokocz±steczkowych sk³adników – nukleotydów. Skutki dzia³ania staj± siê nieodwracalne przy utracie powy¿ej 15% nukleotydów. Stopieñ uszkodzenia b³ony komórkowej i wyp³ywu sk³adników cytoplazmatycznych wzrasta wraz ze stê¿eniem chlorheksydyny, po czym zmniejsza siê i przy stê¿eniu 100–500 mg/L jest zahamowany z powodu precypitacji cytoplazmy [2, 7].
Oporno¶æ na chlorheksydynê
Znane jest zjawisko do¶æ ³atwego nabywania oporno¶ci drobnoustrojów na chlorheksydynê. Prowadzono badania nad powi±zaniem obecno¶ci bakterii Gram(–) opornych na antybiotyki i ¶rodki dezynfekcyjne z zaka¿eniem dróg moczowych zwi±zanym z cewnikowaniem [11]. Okaza³o siê, ¿e czêste stosowanie chlorheksydyny jako antyseptyku przed wprowadzeniem cewnika by³o skuteczne w stosunku do naturalnie bytuj±cych na skórze bakterii Gram(+), a nieskuteczne wobec bakterii Gram(–): Providencia stuartii, Pseudomonas aeruginosa i Proteus mirabilis, które sukcesywnie kolonizowa³y dezynfekowane miejsca i by³y przyczyn± infekcji dróg moczowych. Warto¶ci najmniejszego stê¿enia hamuj±cego chlorheksydyny (MIC – minimal inhibitory concentration) dla wiêkszo¶ci tych szczepów mie¶ci³y siê w granicach 200–800 mg/L, natomiast w wypadku referencyjnych szczepów bakterii Gram(–) wystarczy³o 10–50 mg/L do zahamowania wzrostu. Szczepy oporne na chlorheksydynê okaza³y siê równie¿ oporne na wiele leków przeciwbakteryjnych, dlatego stosowanie tego ¶rodka przed cewnikowaniem nie jest polecane. Jednak¿e doniesienia Chaibana i wsp. wskazuj± na skuteczno¶æ nowego antyseptyku zawieraj±cego fiolet krystaliczny i chlorheksydynê – gendine (GND), który zastosowano do impregnacji tub wewn±trztchawiczych i cewników dróg moczowych [12]. Przeprowadzono badania aktywno¶ci przeciwbakteryjnej w stosunku do szczepów metycylinoopornych Staphylococcus aureus (MRSA – methicillin-resistant Staphylococcus aureus), Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i Candida parapsylosis, a tak¿e oceniono cytotoksyczno¶æ GND. Wyniki badañ wskazywa³y na szeroki zakres aktywno¶ci przeciwdrobnoustrojowej nowego czynnika antyseptycznego i na jego przed³u¿on± trwa³o¶æ. Okaza³o siê równie¿, ¿e gendine cechuje wysoka skuteczno¶æ w hamowaniu adherencji drobnoustrojów zwykle powoduj±cych szpitalne zapalenie p³uc i zaka¿enia dróg moczowych. Ponadto preparat GND nie wykazywa³ w³a¶ciwo¶ci cytotoksycznych [12, 13]. Gaonkar i wsp. proponuj± inne korzystne po³±czenie chlorheksydyny z triklosanem do impregnacji silikonowych cewników, skutecznie zapobiegaj±ce kolonizacji typowymi uropatogenami, w³±cznie z wieloopornymi szczepami P. mirabilis [14].
Chlorheksydyna jako antyseptyk wykazuje porównywaln± aktywno¶æ w stosunku do szczepów S. aureus wra¿liwych na metycylinê (MSSA – methicillin susceptible Staphylococcus aureus) oraz do szczepów MRSA, i to zarówno izolatów nios±cych plazmidy oporno¶ci na gentamycynê i NAB (nucleic acidbinding – substancje wi±¿±ce kwasy nukleinowe), jak i izolatów bez plazmidów [15, 16, 17]. Inne wyniki zawiera pó¼niejsza praca Stefañskiej i wsp.; okre¶lono w niej poziom wra¿liwo¶ci szczepów Staphylococcus aureus izolowanych od pacjentów hospitalizowanych i ze ¶rodowiska pozaszpitalnego [18]. Prawie wszystkie szczepy oporne na chlorheksydynê i inne badane ¶rodki antyseptyczne nale¿±ce do grupy IV-rzêdowych zwi±zków amoniowych (cetrymid, benzalkoniowy chlorek i benzetionowy chlorek) nale¿a³y do grupy MRSA, warto¶ci MIC CHX mie¶ci³y siê w granicach 1–8 mg/L. Natomiast szczepy pochodz±ce ze ¶rodowiska pozaszpitalnego oraz szczepy szpitalne MSSA charakteryzowa³y siê warto¶ciami MIC CHX 0,5–2 mg/L [18]. Za oporno¶æ na chlorheksydynê szczepów MRSA mo¿e byæ odpowiedzialny równie¿ plazmid (pSAJ1) zawieraj±cy geny oporno¶ci na szereg antybiotyków, takich jak: kanamycyna, gentamycyna, tobramycyna i amikacyna, a tak¿e chlorek benzalkoniowy, akryflawinê i bromek etydyny [19]. W przypadku szczepów enterokoków zarówno opornych (VRE – vancomycin resistance enterococci), jak i wra¿liwych na wankomycynê stwierdzono porównywaln± wra¿liwo¶æ na chlorheksydynê [16, 20].
Koljalg i wsp. sugeruj±, ¿e warto¶ci MIC i/lub MBC (minimal bactericidal concentration) chlorheksydyny dla ró¿nych szczepów klinicznych zwiêkszaj± siê wraz ze wzrostem ich oporno¶ci na antybiotyki [21]. Badaniami objêto szczepy nale¿±ce do gatunków: Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Staphylococcus aureus (MSSA), Streptococcus pyogenes i Enterococcus faecalis. Zasadniczo bakterie niefermentuj±ce tolerowa³y chlorheksydynê nawet w wysokich stê¿eniach, natomiast Gram(+) ziarenkowce, a zw³aszcza S. pyogenes, by³y najbardziej wra¿liwe. Zaobserwowano jednak korelacjê miêdzy wra¿liwo¶ci± drobnoustrojów na antybiotyki a wra¿liwo¶ci± na chlorheksydynê. Oporno¶æ bakterii Gram(–) na takie antybiotyki, jak: cyprofloksacyna, imipenem, cefotaksym, ceftazydym, aztreonam i gentamycyna, towarzyszy³a wzrostowi oporno¶ci równie¿ na chlorheksydynê. Obserwacja ta mo¿e pomóc klinicystom w ocenie wra¿liwo¶ci na chlorheksydynê klinicznych izolatów na podstawie rutynowo wykonywanych antybiogramów [21].
Spektrum dzia³ania
Bakterie
Chlorheksydyna silniej dzia³a na bakterie Gram(+), s³abiej na Gram(–) (wymagane s± znacznie wy¿sze stê¿enia), ró¿norodnie dzia³a na bakterie tlenowe i beztlenowe. Nie wykazuje aktywno¶ci bakteriobójczej w stosunku do pr±tków gru¼licy [2, 7, 9, 10, 16, 22, 23, 24].
Efekt depatogenizuj±cy – chlorheksydyna w stê¿eniu subletalnym mo¿e powodowaæ pewne zmiany lub uszkodzenia komórek bakteryjnych, czego konsekwencj± jest redukcja zdolno¶ci drobnoustrojów, takich jak Escherichia coli czy Klebsiella aerogenes, do zainicjowania procesu chorobowego. Drobnoustroje pozostaj± ¿ywe, lecz z obni¿on± infekcyjno¶ci±. Badania laboratoryjne wykaza³y, ¿e redukcja infekcyjno¶ci mo¿e wynosiæ nawet powy¿ej 90%. Podobnej skuteczno¶ci nie wykazuj± alkohole [2].
Spory
W stosunku do form przetrwalnikowych bakterii, czyli spor, chlorheksydyna dzia³a jedynie w podwy¿szonej temperaturze. Wykazano wp³yw temperatury na aktywno¶æ bójcz± tego zwi±zku wobec spor Bacillus subtilis [2, 5, 7, 25]. Stosowano wodny roztwór chlorheksydyny glukonianu w temperaturze 20oC, 30oC i 37oC. W tych warunkach zaobserwowano jedynie niewielki skutek nawet po 120 minutach ekspozycji. Jednak¿e w temperaturze 70oC chlorheksydyna redukowa³a liczbê spor o 5 log (tj. 99,999% redukcji) [2].
Podobnie jak IV-rzêdowe zwi±zki amoniowe równie¿ chlorheksydyna hamuje tworzenie spor (sporulacjê), ale nie wp³ywa na ich kie³kowanie (germinacjê) [5, 7, 25]. W badaniach przeprowadzonych w jednym ze szpitali dzieciêcych w celu opracowania programu higieny okre¶lono warto¶ci MIC chlorheksydyny w stosunku do szczepów bakterii wyizolowanych od dzieci objêtych epidemi±, m.in.: Bacillus subtilis, Bacillus stearothermophilus, E. coli, S. aureus, Enterobacter cloacae, Serratia marcescens i Acinetobacter calcoaceticus. Warto¶ci MIC zawiera³y siê w bardzo szerokich granicach: od 63 a¿ do 10.000 mg/L. Jednym z wniosków przedstawionych w publikacji by³o stwierdzenie braku aktywno¶ci wobec kie³kuj±cych spor [26].
Grzyby
Chlorheksydyna wykazuje dzia³anie w stosunku do dro¿d¿y i dermatofitów [2, 3, 9, 10]. Ich wra¿liwo¶æ zarówno na stê¿enia hamuj±ce wzrost, jak i bójcze jest zbli¿ona do wra¿liwo¶ci komórek wegetatywnych bakterii. W tabelach 2 i 3 zestawiono warto¶ci MIC dla wybranych szczepów bakterii i grzybów.
Wirusy
Szybkiej inaktywacji ulegaj± wirusy lipofilne (np. wirus opryszczki, HIV, wirus grypy, wirus cytomegalii). Chlorheksydyna podobnie jak inne antyseptyki nie wykazuje znacz±cej aktywno¶ci wirusobójczej tak¿e w stosunku do ma³ych wirusów bezos³onkowych (enterowirusy, wirusy polio, wirusy brodawczaków) [16]. Wirus niedoboru odporno¶ci immunologicznej (HIV – human immunodeficiency virus), odpowiedzialny za nabyty zespó³ niedoboru odporno¶ci immunologicznej (AIDS – acquired immunodeficiency syndrom), ma os³onkê lipidow±, a zatem mo¿na siê spodziewaæ, ¿e bêdzie wra¿liwy na chlorheksydynê. Skuteczno¶æ dzia³ania tego antyseptyku potwierdzono w badaniach z u¿yciem preparatu do mycia r±k zawieraj±cego 4% chlorheksydyny i preparatu zawieraj±cego 0,5% chlorheksydyny i 70% alkoholu. Preparaty okaza³y siê skuteczne w 100% ju¿ po 15 sekundach ekspozycji. Inne badania wykaza³y 80–100% aktywno¶æ roztworu chlorheksydyny o stê¿eniu 1 mg/ml (0,1%) [2]. W tabeli 4 podano wybrane dane dotycz±ce aktywno¶ci wirusobójczej.
Dzia³ania niepo¿±dane
Chlorheksydyna charakteryzuje siê niewielk± szkodliwo¶ci± i zasadniczo brakiem dzia³ania toksycznego. Najczê¶ciej wystêpuj±cymi dzia³aniami niepo¿±danymi jest kontaktowe zapalenie skóry, rzadko: nadwra¿liwo¶æ i anafilaksja, fotodermatoza, astma jako choroba zawodowa, wysypka jako efekt interakcji z lekami, trwa³a utrata s³uchu po kontakcie CHX z uchem wewnêtrznym [2, 3, 16]. Chlorheksydyna stosowana przez d³ugi czas w leczeniu stomatologicznym najczê¶ciej powoduje przebarwienia zêbów, jêzyka, wype³nieñ z materia³ów z³o¿onych oraz szk³o-jonomerowych, podra¿nienia b³ony ¶luzowej i zaburzenia smaku, jednak¿e objawy te maj± charakter przej¶ciowy i ustêpuj± po zakoñczeniu terapii [9, 10].
Obecnie jest dostêpnych wiele informacji na temat chlorheksydyny oraz w³a¶ciwo¶ci chemicznych i biologicznych jej soli. Chocia¿ zwi±zki chlorheksydyny s± znane od ponad pó³ wieku, to nadal ze wzglêdu na skuteczno¶æ i zakres dzia³ania przeciwdrobnoustrojowego, przed³u¿on± aktywno¶æ bójcz±, a tak¿e niewielk± liczbê i zakres dzia³añ niepo¿±danych, zwi±zki te ciesz± siê du¿ym zainteresowaniem i nadal prowadzone s± prace w celu opracowania nowych preparatów antyseptycznych zawieraj±cych CHX. Ze wzglêdu na przeznaczenie tych preparatów, wystêpuje du¿a ich ró¿norodno¶æ: s± w¶ród nich produkty lecznicze, wyroby medyczne, produkty biobójcze i kosmetyki.
W drugiej czê¶ci niniejszego opracowania, dotycz±cej charakterystyki chlorheksydyny, jej w³a¶ciwo¶ci i znaczenia w antyseptyce (bêdzie opublikowana w nastêpnym numerze „Zaka¿eñ”), zostan± przedstawione najczê¶ciej stosowane, dostêpne na naszym rynku preparaty zawieraj±ce chlorheksydynê, a tak¿e zalecenia dotycz±ce ich stosowania.
Pi¶miennictwo:
1. Parnowska W.: Dezynfekcja i antyseptyka, [w:] Mikrobiologia farmaceutyczna, 1998, 72–90.
2. Denton G. W.: Chlorhexidine, [w:] Block S. S., Disinfection, Sterilization, and Preservation, 2001, 321–36.
3. Mohammadi Z.: Chlorhexidine gluconate, its properties and applications in endodontics, Iranian Endod J 2008, 1, 113–25.
4. Farmakopea Polska VIII, t. I, 2008, 1298–302.
5. Paulson D. S.: Chlorhexidine gluconate, [w:] Handbook of Topical Antimicrobials 2003, part II.6, 117–22.
6. Kaiser N., Klein D., Karanja P. i wsp.: Inactivation of chlorhexidine gluconate on skin by incompatible alcohol hand sanitizing gels, Am J Infect Control 2009, 37 (7), 569–73.
7. McDonnell G., Russell A. D.: Antiseptics and disinfectants: activity, action, and resistance, Clin Microbiol Rev 1999, 12, 147–79.
8. Stefañska J.: Substancje czynne ¶rodków dezynfekcyjnych – mechanizmy dzia³ania, oporno¶æ drobnoustrojów, Mikrobiologia Medycyna 2000, 22, 17–24.
9. Malicka B., Ziêtek M., Grzebieluch W.: Zastosowanie chlorheksydyny w stomatologii, Dent Med Probl 2005, 42 (3), 497–505.
10. Urbañczyk-El¿bieciak M.: Zastosowanie chlorheksydyny w leczeniu endodontycznym, Mag Stomatol 2008, 6, 53–5.
11. Stickler D. J.: Susceptibility of antibiotic-resistant gram-negative bacteria to biocides: a perspective from the study of catheter biofilms, Symp Ser App Microbiol 2002, 931, 163–70.
12. Chaiban G., Hanna H., Dvorak T. i wsp.: A rapid method of impregnating endotracheal tubes and urine catheters with gendine: a novel antiseptic agent, J Antimicrob Chemother 2005, 55, 51–6.
13. Hachem R., Reitzel R., Borne A. i wsp.: Novel antiseptic urinary catheters for prevention of urinary tract infections: correlation of in vivo and in vitro test results, Antimicrob Agents Chemother 2009, 53 (12), 5145–9.
14. Gaonkar T. A., Caraos L., Modak S.: Efficacy of a silicone urinary catheter impregnated with chlorhexidine and triclosan against colonization with Proteus mirabilis and other uropathogens, Infect Control Hosp Epidemiol 2007, 28, 596–8.
15. Cookson B. D., Bolton M. C., Platt J. H.: Chlorhexidine resistance in methicillin-resistant Staphylococcus aureus or just an elevated MIC? An in vitro and in vivo assessment, Antimicrob Agents Chemiother 1991, 1997–2002.
16. Milstone A. M., Passaretti C. L., Perl T. M.: Chlorhexidine: expanding the armamentarium for infection control and prevention, Clin Infect Dis 2008, 46 (2), 274–81.
17. Wendt C, Schinke S., Wûrttemberger M., Oberdorfer K. i wsp.: Value of whole-body washing with chlorhexidine for the eradication of methicillin-resistant Staphylococcus aureus: randomized, placebo-controlled, double-blind clinical
trial, Infect Control Hosp Epidemiol 2007, 28 (9), 1036–43.
18. Stefañska J., M³ynarczyk G., M³ynarczyk A. i wsp.: Oporno¶æ szczepów Staphylococcus aureus na czwartorzêdowe sole amoniowe i chlorheksydynê, Med Do¶w Mikrobiol 2002, 54, 191–7.
19. Yamamoto T., Tamura Y., Yokota T.: Antiseptic and antibiotic resistance plasmid in Staphylococcus aureus that possesses ability to confer chlorhexidine and arcinol resistance, Antimicrobl Agents Chemother 1988, 932–5.
20. Vernon M. O.: Chlorhexidine gluconate to cleanse patients in a medical intensive care unit: the effectiveness of source control to reduce the bioburden of vancomycin-resistance enterococci, Arch Intern Med 2006, 166 (3), 306–12.
21. Koljalg S., Naaber P., Mikelsaar M.: Antibiotic resistance as an indicator of bacterial chlorhexidine susceptibility, J Hosp Infect 2002, 51, 106–13.
22. Ahren C., Karlsson L., Larsson L. i wsp.: Long-term follow-up of MRSA carriage in previously positive patients and their family members, J Hosp Inf 2006, 64 (Supp 1), S27.
23. Darouiche R. O., Wall M. J. Jr, Itani K. M. i wsp.: Chlorhexidine-alcohol versus povidone-iodine for surgical-site antisepsis, N Engl J Med 2010, 362 (1), 18–26.
24. Scannapieco F. A., Raghavendram K, Vacanti A. i wsp.: A randomized trial of chlorhexidine gluconate on oral bacterial pathogens in mechanically ventilated patients, Crit Care 2009, 13 (4), R117.
25. Rusell A. D.: Bacterial spores and chemical sporicidal agents, Clin Microbiol Rev 1990, 99–119.
26. Penna T. C., Mazzola P. G., Silva Martins A. M.: The efficacy of chemical agents In clearing and disinfection programs, BMC Infect Dis 2001, 1, 16.
|