zakazenia.org.pl

  

 
1/2016 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
Czy czyta³ Pan/Pani najnowszy numer Zaka¿eñ?
Poka¿ wyniki
 

 

suplement jabÅ‚kowski  

 

 
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
 

 

 
 
 
 
1/2007


WP£YW PROBIOTYKÓW NA UK£AD IMMUNOLOGICZNY



WP£YW PROBIOTYKÓW NA UK£AD IMMUNOLOGICZNY

THE INFLUENCE OF PROBIOTICS ON THE IMMUNE SYSTEM

Streszczenie

Probiotyki maj± coraz wiêksze zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu chorób, w których dochodzi do nieprawid³owej aktywacji uk³adu immunologicznego. Bakterie probiotyczne, podobnie jak bakterie komensalne zasiedlaj±ce przewód pokarmowy, wp³ywaj± na uk³ad immunologiczny przez aktywacjê tkanki limfatycznej, zwi±zanej z b³onami ¶luzowymi, tzw. uk³ad GALT. Probiotyki stymuluj± produkcjê przeciwcia³, uszczelniaj± barierê jelitow± i aktywuj± produkcjê cytokin reguluj±cych odpowied¼ zarówno prozapaln±, jak i proalergiczn±. W artykule przedstawiono mechanizmy dzia³ania bakterii probiotycznych i komensalnych.

Summary

Probiotics are used in prevention and treatment of diseases in which disturbances in the activation of immune system occur. Alike non-pathogenic bacteria colonizing the gut, probiotics affect the immune system by activation of the gut associated lymphoid tissue (GALT). They stimulate production of antibodies, enhance the intestinal barrier and activate production of cytokines regulating both pro-allergic and pro-inflammatory responses. In this paper mechanisms by which probiotic and commensal bacteria affect the immune system are presented.

S³owa kluczowe/Key words

probiotyki > uk³ad immunologiczny > GALT > TLR > limfocyty T reguluj±ce

probiotics > the immune system > GALT > TLR > regulatory T lymphocytes

Terminem probiotyki s± okre¶lane ¿ywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilo¶ci wywieraj± korzystny wp³yw na zdrowie gospodarza [1]. Bakterie probiotyczne s± coraz czê¶ciej stosowane w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeñ, takich jak choroby alergiczne, nieswoiste zapalenia jelit (choroba Le¶niowskiego-Crohna, wrzodziej±ce zapalenie jelita grubego), tj. chorób, w których dochodzi do nieprawid³owej aktywacji uk³adu immunologicznego. Zgodnie z teori± higieniczn± nieprawid³owe dzia³anie uk³adu immunologicznego, zwi±zane jest z zaburzonym rozwojem komensalnej mikroflory jelitowej zasiedlaj±cej przewód pokarmowy [2]. Niepatogenne bakterie jelitowe maj± podstawowe znaczenie w dojrzewaniu i rozwoju uk³adu immunologicznego zwi±zanego z b³onami ¶luzowymi, tzw. uk³adu MALT (ang. mucosa associated lymphoid tissue) [3]. Probiotyki wp³ywaj± na uk³ad immunologiczny bezpo¶rednio, jak równie¿ po¶rednio przez oddzia³ywanie na sk³ad ekosystemu jelitowego. Dzia³anie probiotyków, podobnie jak bakterii komensalnych, zwi±zane jest z indukcj± reakcji immunologicznych przez receptory rozpoznaj±ce charakterystyczne struktury drobnoustrojów [4]. W¶ród receptorów dla cz±steczek CAMP (commensal associated molecular patterns), znanych jako receptory rozpoznaj±ce wzorce PPR (ang. pattern recognition receptors), najwiêksze znaczenie maj± receptory toll-like TLR. S± one zlokalizowane na powierzchni komórek, maj±cych bezpo¶redni kontakt z bakteriami jelitowymi, tj. na komórkach nab³onkowych przewodu pokarmowego oraz komórkach dendrytycznych [5].

Wp³yw bakterii jelitowych na rozwój i dojrzewanie uk³adu immunologicznego

Uk³ad immunologiczny zdrowego noworodka pomimo wykszta³cenia organów limfatycznych jest niedojrza³y i „dziewiczy”, a limfocyty okre¶lane s± jako komórki „naiwne”, tzn. pozbawione wcze¶niejszego kontaktu z antygenami zewnêtrznymi. Niepatogenne bakterie jelitowe zasiedlaj±ce przewód pokarmowy s± jednym z pierwszych antygenów aktywuj±cych rozwój i fizjologiczne dojrzewanie uk³adu immunologicznego [3]. Przewód pokarmowy noworodka ju¿ w kilka godzin po porodzie zasiedlany jest bakteriami pochodzenia matczynego, w¶ród których w pierwszej fazie dominuj± bakterie wzglêdnie beztlenowe typu Escherichia coli, maj±ce mo¿liwo¶æ rozwoju w jelicie noworodka, a w nastêpnej kolejno¶ci bakterie Lactobacillus [6]. U dzieci karmionych piersi± zaczynaj± dominowaæ bakterie Bifidobacterium. Dopiero oko³o drugiego roku ¿ycia mikroflora jelitowa tworzy skomplikowany ekosystem jelitowy, ukszta³towany podobnie jak u osoby doros³ej, z przewag± bakterii bezwzglêdnie beztlenowych Bacteroides.

Probiotyki to najczê¶ciej bakterie (z wyj±tkiem dro¿d¿aków z rodzaju Saccharomyces) wyizolowane z mikroflory jelitowej. Do probiotyków zaliczane s± bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium [1], tj. bakterie jelitowe najwcze¶niej zasiedlaj±ce przewód pokarmowy i odgrywaj±ce g³ówn± rolê w rozwoju uk³adu immunologicznego.

Bakterie jelitowe dzia³aj± za po¶rednictwem uk³adu limfatycznego, który jest zwi±zany z przewodem pokarmowym, tzw. uk³ad GALT (ang. gut associated lymphoid tissue), który stanowi integraln± czê¶æ uk³adu limfatycznego, zwi±zanego z b³onami ¶luzowymi, zwanego uk³adem MALT [3]. System GALT sk³ada siê z zorganizowanych kompleksów komórkowych (kêpki Peyera i samotne grudki ch³onne) oraz rozproszonych komórek zlokalizowanych w blaszce w³a¶ciwej jelita (limfocyty T i B, makrofagi, komórki dendrytyczne) i w okolicach nab³onka (limfocyty ¶ródnab³onkowe).

Kêpki Peyera (KP) i samotne grudki ch³onne s± miejscem indukcji odpowiedzi immunologicznej na antygeny zewnêtrzne. W nab³onku jelitowym pokrywaj±cym KP znajduj± siê wyspecjalizowane komórki, tzw. komórki M, które wychwytuj± antygeny zewnêtrzne (w tym bakteryjne) i przekazuj± komórkom prezentuj±cym je antygen limfocytom T i B. Probiotyki mog± byæ równie¿ bezpo¶rednio wychwytywane przez komórki dendrytyczne obecne w blaszce w³a¶ciwej jelita [7]. Wypustki komórek dendrytycznych maj± zdolno¶æ przechodzenia przez po³±czenia miêdzykomórkowe nab³onka jelitowego, reakcji z bakteriami jelitowymi i ich fagocytozy. W eksperymentalnych modelach mysich pokazano, ¿e wype³nione bakteriami komensalnymi komórki dendrytyczne migruj± do krezkowych wêz³ów ch³onnych, gdzie stanowi± rodzaj rezerwuaru antygenowego aktywuj±cego uk³ad immunologiczny [8]. W odró¿nieniu od patogenów bakterie komensalne nie maj± zdolno¶ci do przenikania do innych organów wewnêtrznych i krwi.

W konsekwencji stymulacji antygenowej limfocytów dochodzi do namna¿ania siê naiwnych limfocytów T i B. Aktywowane w przewodzie pokarmowym komórki migruj± naczyniami ch³onnymi do wêz³ów ch³onnych krezki i przez przewód piersiowy dostaj± siê do obiegu krwi (ryc. 1). Z krwi± s± one transportowane z powrotem do struktur limfatycznych zwi±zanych nie tylko z przewodem pokarmowym, ale równie¿ z b³onami ¶luzowymi innych uk³adów (uk³adu oddechowego, moczowo-p³ciowego, gruczo³ów endokrynnych), gdzie osiedlaj± siê jako komórki efektorowe. Skutkiem dzia³ania bakterii jelitowych jest stymulacja plazmocytów, tj. limfocytów B produkuj±cych przeciwcia³a, reguluj±cych i pomocniczych CD4 pozytywnych limfocytów T oraz ¶ródnab³onkowych limfocytów T CD8 pozytywnych (ryc. 1).

Wp³yw bakterii komensalnych i probiotyków na rozwój uk³adu GALT zosta³ udokumentowany na eksperymentalnych modelach zwierz±t GF (ang. germ-free), tj. zwierz±t ca³kowicie pozbawionych mikroflory jelitowej i chowanych w sterylnych warunkach [9]. Zwierzêta GF posiadaj± zaledwie pojedyncze limfocyty B, a ich uk³ad GALT jest nierozwiniêty. Zasiedlanie tych zwierz±t komensalnymi bakteriami stymuluje uk³ad immunologiczny, powoduj±c powstawanie aktywnych KP, namna¿anie siê limfocytów w blaszce w³a¶ciwej oraz zwiêkszon± produkcjê przeciwcia³ sekrecyjnych jak i kr±¿±cych, g³ównie klasy IgA i IgM. Niepatogenne bakterie jelitowe stymuluj± przede wszystkim powstawanie tzw. naturalnych przeciwcia³, bêd±cych podstawowym sk³adnikiem nieswoistych mechanizmów odporno¶ciowych [10]. Przeciwcia³a, reaguj±c z licznymi antygenami zewnêtrznymi (bakteryjnymi i pokarmowymi), tworz± pierwsz± liniê obrony. Wychwytuj± one równie¿ potencjalne alergeny i nie dopuszczaj± do ich przenikania przez barierê jelitow±. Badania Macphersona i wsp. potwierdzi³y, ¿e aktywacja plazmocytów przez bakterie jelitowe jest niezale¿na od limfocytów T [8].

Nasze badania przeprowadzone we wspó³pracy z Instytutem Matki i Dziecka w Pradze (Czechy), dotycz±ce zasiedlania noworodków niedonoszonych probiotycznymi szczepami E. coli (O86 i Nissle 1917) pokaza³y, ¿e probiotyki stymuluj± d³ugotrwa³± produkcjê przeciwcia³ sekrecyjnych i kr±¿±cych [11]. Viljanen i wsp. obserwowali wzrost produkcji sekrecyjnych przeciwcial IgA po aplikacji probiotycznych bakterii Lactobacillus GG dzieciom z alergi± na bia³ka mleka krowiego [12].

Probiotyki mog± równie¿ bezpo¶rednio wp³ywaæ na szczelno¶æ bariery jelitowej. Ostatnie badania na nab³onkowych liniach komórkowych, pochodz±cych z jelita potwierdzi³y, ¿e probiotyczne bakterie Lactobacillus acidophilus przywracaj± szczelno¶æ po³±czeñ miêdzykomórkowych, uszkodzonych dzia³aniem prozapalnych cytokin, tj. TNF-alfa i interferon-gamma (IFN-gamma) [13]. Rosenfeldt i wsp. pokazali, stosuj±c test z laktuloz± i manitolem, ¿e probiotyczne szczepy Lactobacillus rhamnosus 19070-2 i Lactobacillus reuteri DSM 12246 podawane dzieciom z atopowym zapaleniem skóry zmniejsza³y przepuszczalno¶æ bariery jelitowej [14].

Rola receptorów TLR w aktywacji uk³adu immunologicznego

W procesie aktywacji uk³adu immunologicznego podstawow± rolê odgrywaj± receptory z rodziny „toll-like receptors” (TLR), obecne na enterocytach i licznych komórkach uk³adu immunologicznego (w tym komórkach dendrytycznych) [15]. Dotychczas zidentyfikowano 13 receptorów TLR (numerowanych kolejno od TLR-1 do TLR-13), przy czym u cz³owieka opisano ich 10, a TLR-11, 12 i 13 zosta³y scharakteryzowane tylko u myszy. Receptory te rozpoznaj± zarówno elementy molekularne zwi±zane z komensalami – CAMP, jak i elementy molekularne zwi±zane z patogenami – PAMP (ang. pathogen associated molecular patterns).

W tabeli 1 przedstawiono znane cz±steczki PAMP/CAMP oraz wi±¿±ce je receptory TLR. Cz±steczki PAMP i CAMP maj± podobn± strukturê, ale efekt ich oddzia³ywania z TLR jest zdecydowanie ró¿ny. Mechanizm odró¿niania bakterii patogennych i bakterii komensalnych nie jest jeszcze w pe³ni poznany. Bakterie probiotyczne i komensalne nie aktywuj± odpowiedzi prozapalnej skierowanej przeciwko sobie, lecz indukuj± nieswoiste mechanizmy odporno¶ciowe chroni±ce przed antygenami zewnêtrznymi oraz wp³ywaj± na procesy odpowiedzialne za homeostazê immunologiczn± [3, 5]. Bakterie patogenne, reaguj±c z TLR, pobudzaj± szlaki sygnalizacyjne aktywuj±ce odpowied¼ prozapaln± przez j±drowy czynnik transkrypcyjny NF-kappa B. Bakterie komensalne oprócz wywo³ywania reakcji prozapalnej jednocze¶nie stymuluj± mechanizmy ograniczaj±ce procesy zapalne w jelicie, m.in. przez hamowanie degradacji inhibitora czynnika NF-kappa B, aktywacjê bia³ka reaguj±cego z TLR – Tollip (ang. toll-interacting protein) [5]. Mechanizm reguluj±cy odpowied¼ zapaln± na komensalne bakterie zasiedlaj±ce przewód pokarmowy zosta³ szczegó³owo opisany dla bakterii Bacteroides thetaiotaomicron, obecnej w jelitach wiêkszo¶ci osobników doros³ych. Bakteria ta aktywuje j±drowy receptor PPAR-gamma (peroxisome proliferator-activated receptor), który reaguj±c z podjednostk± ReIA czynnika NF-kappa B, kontroluje pobudzenie prozapalnych szlaków sygnalizacyjnych [16]. Jednocze¶nie bakterie jelitowe aktywuj± limfocyty T do syntezy cytokin (czynnika TGF-beta1 i interleukiny (IL)-10), które reguluj± zarówno limfocyty T, odpowiedzialne za produkcjê cytokin indukuj±cych procesy alergiczne (limfocyty Th2), jak i limfocyty produkuj±ce cytokiny, aktywuj±ce reakcje zapalne (limfocyty Th1). Limfocyty reguluj±ce (Treg) hamuj± odpowied¼ zarówno prozapaln± Th1, jak i proalergiczn± Th2 i kontroluj± równowagê Th1/Th2 w organizmie.

Ostatnie badania potwierdzaj±, ¿e probiotyki, podobnie jak bakterie komensalne, wp³ywaj± na regulacjê równowagi cytokinowej poprzez TLR [4]. W eksperymentalnych modelach nieswoistych zapaleñ jelit u myszy pokazano, ¿e korzystny wp³yw probiotyków (E. coli Nissle 1917) na przebieg kliniczny jest zwi±zany z aktywacj± TLR-2 i -4 [17]. Podobny efekt ma równie¿ TLR-9, pobudzany przez niemetylowane sekwencje CpG, pochodz±ce z DNA probiotyków [18].

Dzia³anie niektórych szczepów bakterii probiotycznych zosta³ poznany dziêki badaniom in vitro komórek dendrytycznych i nab³onkowych linii komórkowych. Wykazano, ¿e probiotyczne bakterie Lactobacillus aktywuj± komórki dendrytyczne poprzez lektynowy receptor DN-SIGN (ang. dendritic cell-specific intercellular adhesion molekule 3-grabbing non-integrin), nale¿±cy, podobnie jak TLR, do receptorów rozpoznaj±cych elementy molekularne (PPR) [19]. Szczepy probiotyczne, reaguj±c z DN-SIGN, pobudzaj± regulacyjne limfocyty T do produkcji interleukiny IL-10.

Wp³yw probiotyków na profil cytokinowy pokazano tak¿e w badaniach klinicznych. U pacjentów z IgE-zale¿nym AZS, leczonych probiotycznym szczepem Lactobacillus rhamnosus GG, obserwowano jednocze¶nie wzrost produkcji IFN-gamma, hamowanie sekrecji proalergicznych cytokin Th2 oraz aktywacjê limfocytów Treg i zwiêkszon± sekrecjê IL-10 [20, 21, 22]. Nasze badania pokaza³y, ¿e probiotyczne bakterie Lactobacillus casei i paracasei aktywuj± u ma³ych dzieci z AZS g³ównie produkcjê prozapalnych cytokin (IL-12, TNF-alfa, IFN-gamma, IL-18) oraz czynnika reguluj±cego TGF-beta1, hamuj± natomiast sekrecjê proalergicznej IL-5 [23].

U pacjentów z chorob± Le¶niowskiego-Crohna dodanie probiotycznych szczepów Lactobacillus casei i Lactobacillus bulgaricus do hodowli bioptatów jelita cienkiego hamowa³o nadmiern± produkcjê prozapalnego TNF-alfa [24].

Zastosowanie probiotyków w chorobach o pod³o¿u immunologicznym

Higieniczna teoria rozwoju chorób o pod³o¿u immunologicznym zak³ada, ¿e wzrost czêsto¶ci wystêpowania alergii, chorób autoimmunologicznych oraz przewlek³ych chorób zapalnych, obserwowany w ostatnich dekadach, zwi±zany jest z zaburzeniami w sk³adzie mikroflory jelitowej. Zmieniona mikroflora jelitowa indukuje nieprawid³ow± reakcjê immunologiczn± na antygeny zewnêtrzne (alergeny pokarmowe i wziewne, patogeny), a nawet w³asn± mikroflorê jelitow± (w przypadku wrzodziej±cego zapalenia jelita grubego, choroby Le¶niowskiego-Crohna) [2]. Brak bakterii jelitowych, reguluj±cych odpowied¼ immunologiczn± przez aktywacjê limfocytów Treg, mo¿e powodowaæ, w zale¿no¶ci od predyspozycji genetycznych, wzmo¿on± aktywacjê limfocytów TH1 lub TH2, co doprowadza do rozwoju przewlek³ych chorób zapalnych i autoimmunologicznych oraz chorób alergicznych. Probiotyki wp³ywaj± na utrzymanie równowagi cytokinowej TH1/TH2, dlatego mog± korzystnie wp³ywaæ na przebieg schorzeñ zarówno alergicznych, jak i zapalnych (ryc. 2).

Nale¿y podkre¶liæ, ¿e efekt kliniczny probiotyków jest szczepozale¿ny i korzystnych dzia³añ okre¶lonego szczepu nie mo¿na przenosiæ na inny szczep tego samego gatunku. Doniesienia kliniczne wskazuj± na mo¿liwo¶æ zastosowania okre¶lonych szczepów probiotycznych w zapobieganiu (Lactobacillus rhamnosus GG, E. coli O83) i leczeniu (Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus rhamnosus 19070-2, Lactobacillus reuteri DSM 122460, Lactobacillus fermentum VRI-003 PCC, Bifidobacterium lactis Bb-12) alergii o pod³o¿u atopowym, g³ównie AZS [25]. W przypadkach nieswoistych zapaleñ jelit stosowano g³ównie probiotyczny szczep E. coli Nissle 1917 (wrzodziej±ce zapalenie jelita grubego), dro¿d¿aki Saccharomyces boulardii (choroba Le¶niowskiego-Crohna) oraz mieszaninê probiotyków (preparat VSL#3), zawieraj±c± 4 szczepy bakterii Lactobacillus, 3 szczepy Bifidobacterium, 1 szczep Streptococcus salivarius (pouchitis) [26]. Najbardziej obiecuj±ce wyniki otrzymano w przypadku stosowania mieszaniny probiotyków VSL#3, która u pacjentów z pouchitis wyd³u¿a³a okres remisji.

Podsumowanie

Probiotyki podobnie jak bakterie komensalne wp³ywaj± na uk³ad immunologiczny przez aktywacjê limfocytów systemu GALT. Stymuluj± one nieswoiste mechanizmy obronne, takie jak produkcja naturalnych przeciwcia³, dojrzewanie bariery jelitowej, oraz odpowiadaj± za utrzymanie równowagi cytokinowej Th1/Th2 przez aktywacjê reguluj±cych limfocytów T. Poznanie mechanizmów dzia³ania probiotyków umo¿liwi zrozumienie obserwowanych korzystnych efektów klinicznych w schorzeniach o pod³o¿u zarówno alergicznym, jak i zapalnym.

Opisane badania w³asne wykonano w ra­mach projektu KBN 2 P05E 06726 (0777/PB05/2004).

Pi¶miennictwo:

1. Joint FAO/WHO Working Group Report on Drafting Guidelines for the Evaluation of probiotics in food, London, Ontario, Canada, April 30–May 1, 2002, 1–11.

2. Wold A. E.: The hygiene hypothesis revised: is the rising frequency of allergy due to changes in intestinal flora? Allergy 1998, 53, 20–5.

3. Tlaskalova-Hogenova H., Stepankova R., Hudcovic T. et al.: Commensal bacteria (normal microflora), mucosal immunity and chronic inflammatory and autoimmune diseases, Immunol Lett 2004, 93, 97–108.

4. Marco M.L., Pavan S., Kleerebezem M.: Towards understanding molecular modes of probiotic action., Curr Opin Biotechnol 2006, 17, 204–10.

5. Rakoff-Nahoum S., Paglino J., Eslami-Varzaneh F. et al.: Recognition of commensal microflora by toll-like receptors is required for intestinal homeostasis, Cell 2004, 118, 229–41.

6. Haevy P.M., Rowland I.R.: The gut microflora of the developing infant: microbiology and metabolism, Microb Ecol Health Dis 1999, 11, 75–83.

7. Drakes M., Blanchard T., van der Kleij D. et al.: Bacterial probiotic modulation of dendritic cells, Infect Immun 2004, 72, 3299–309.

8. Macpherson A. J., Uhr J.: Induction of protective IgA by intestinal dendritic cells carrying commensal bacteria, Science 2004, 303, 1662–5.

9. Tlaskalova-Hogenova H., Sterzl J., Stepankova R. et al.: Development of immunological capacity under germfree and conventional conditions, Ann NY Acad Sci 1983, 409, 96–113.

10. Cukrowska B., Kozakova H., Rehakova Z., Sinkora J., Tlaskalova-Hogenova H.: Specific antibody and immunoglobulin responses after intestinal colonization of germ-free piglets with non-pathogenic Escherichia coli O86, Immunobiology 2001, 204, 425–33.

11. Cukrowska B., Lodinova-Zadnikova R., Enders C., Sonnenborg U., Schulze J., Tlaskalova-Hogenova H.: Specific proliferative and antibody responses of premature infants to intestinal colonization with non-pathogenic probiotic E. coli strain Nissle 1917, Scand J Immunol 2002, 55, 204–9.

12. Viljanen M., Haahtela T., Juntunen-Korpela R., Savilahti E.: Probiotic effects on faecal inflammatory markers and on faecal IgA in food allergic atopic eczema/dermatitis syndrome infants, Pediatr Allergy Immunol 2005, 16, 65–71.

13. Resta-Lenert S., Barrett K. E.: Probiotics and commensals reverse TNF-alpha- and IFN-gamma-induced dysfunction in human intestinal epithelial cells, Gastroenterology 2006, 130, 731–46.

14. Rosenfeldt V., Benfeldt E., Valerius N.H., Paerregaard A., Michaelsen K.F.: Effect of probiotics on gastrointestinal symptoms and small intestinal permeability in children with atopic dermatitis, J Pediatr 2004, 145, 612–6.

15. Akira S., Takeda K.: Toll-like receptor signaling, Nat Rev Immunol 2004, 4, 499–511.

16. Kelly D., Campbell J.I., King T.P.: Commensal anaerobic gut bacteria attenuate inflammation by regulating nuclear-cytoplasmic shuttling of PPAR-gamma and ReIA, Nat Immunol 2004, 5, 104–112.

17. Grabig A., Paclik D., Cuzy C. et al.: Escherichia coli strain Nissle 1917 ameliorates experimental colitis via toll-like receptor 2- and toll-like receptor 4-dependent pathways, Infect Immun 2006, 74, 4075–82.

18. Rachmilewitz D., Katakura K., Karmeli F. et al.: Toll-like receptor 9 signaling mediates the anti-inflammatory effects of probiotics in murine experimental colitis, Gastroenerology 2004, 126, 520–28.

19. Smits H.H., Engering A., van der Kleij D.: Selec­tive probiotic bacteria induce IL-10-producing regulatory T cells in vitro by modulating dendritic cell function through dendritic cell-specific intercellular adhesion molecule 3-grabbing nonintegrin, J Allergy Clin Immunol 2005, 115, 1260–7.

20. Pohjavuori E., Viljanen M., Korpela R.: Lactobacillus GG effect in increasing IFN-gamma production in infants with cow’s milk allergy, J Allergy Clin Immunol 2004, 114, 131–6.

21. Pochard P., Gosset P., Grangette C. et al.: Lactic acid bacteria inhibit TH2 cytokine production by mononuclear cells from allergic patients, J Allergy Clin Immunol 2002, 32, 563–70.

22. Pessi T., Sutas Y., Hurme M., Isolauri E.: Interleukin-10 generation in atopic children following oral Lactobacillus rhamnosus GG, Clin Exp Allergy 2000, 30, 1804–8.

23. Rosiak I., Witos³aw U., Ceregra A. et al.: The impact of probiotic Lactobacillus casei and paracasei strains on cytokine profile in children with atopic dermatitis, Ann Diag Paediatr Pathol 2006, 10, 37–42.

24. Borruel N., Carol M., Casellas F. et al.: Increased mucosal tumor necrosis factor ? production in Crohn’s disease can be downregulated ex vivo by probiotic bacteria, Gut 2002, 51, 659–64.

25. Cukrowska B., Ceregra A., Rosiak I.: Probiotyki w profilaktyce i leczeniu atopowego zapalenia skóry, Zaka¿enia 2006, 2, 58–61.

26. Travis S.: Advances in therapeutic approaches to ulcerative colitis and Crohn’s disease, Curr Gastroenterol Rep 2005, 7, 475–84.

Bo¿ena Cukrowska

El¿bieta Czarnowska



Ca³y artyku³ mo¿esz odnale¼æ w czasopi¶mie. Zapraszamy do prenumeraty.


 
 
 

 

 

 
Sitemap